קוד אתי בעמותת תובנה

הפעילות והלימוד בתובנה מושתתים על שותפות וקהילה שמתקיימים בה ערכי אמון הדדי, דיבור נכון, אתיקה ותשומת לב אכפתית. 
אם משתתף/ת בפעילות במסגרת העמותה מוצא/ת עצמו/ה נפגע/ת מיחס פוגעני של מורה, מנחה, בעל תפקיד, או מתרגל אחר - הוועד מבקש מכל לב לדעת על כך, כדי לפעול כמתבקש לרווחת כולנו.
העמותה מחוייבת לתרבות של פתיחות, שקיפות, ויכולת לדבר על קשיים בלי טאטוא מתחת לשטיח.
 
אתם/ן מוזמנים/ות לפנות לאחת/ד מחברי ועדת גישור ופיוס :
רני עובדיה ovadiareni@gmail.com
יוסי לוס yossiloss@gmail.com
אילן לוטנברג i.luttenberg@gmail.com
 

עמותת תובנה מקיימת כעת (יוני 2021) תהליך ניסוח של קוד אתי עדכני שיתן מענה לכלל האספקטים והצרכים לתמיכה בחברות וחברי הסנגהה המתרגלת, בתובנה כארגון ובמורות והמורים. הקוד יפורסם ברגע שתושלם עבודת הניסוח והעריכה שלו.

חמשת כללי האימון בהתנהגות אתית

 (תרגום מפאלי: קרן ארבל)

  1.    אני לוקח על עצמי את התרגול של הימנעות מנטילת חיים.
  2.    אני לוקח על עצמי את התרגול של הימנעות מנטילת דבר שאינו ניתן (ברצון חופשי).
  3.    אני לוקח על עצמי את התרגול של הימנעות מהתנהגות מינית מזיקה.
  4.    אני לוקח על עצמי את התרגול של הימנעות מדיבור שקרי.
  5.   אני לוקח על עצמי את התרגול של הימנעות מחומרים (או התנהגויות) שפוגעים בערנות וגורמים נזק.

 

חמשת האימונים באורח חיים מיטיב

 על פי הנזיר תיך נאת האן

 

1. מודע/ת לסבל שנגרם על ידי הרג ולקיחת חיים: אני מחויב/ת לטפח חמלה וללמוד דרכים להגן על חייהם של אנשים, חיות וצמחים. אתרגל לא להרוג, לא להניח לאחרים להרוג, ולא לתמוך בפעולת הריגה או פגיעה בחיים, לא במחשבתי ולא באורח חיי. ברוחו של תרגול זה, בפעילויות תובנה מוגש אוכל טבעוני.

2. מודע/ת לסבל שנגרם על ידי ניצול, אי צדק חברתי, גנבה ודיכוי: אני מחויב/ת לטפח טוּב לב אוהב וללמוד דרכים שיאפשרו לי לפעול לרווחתם של אנשים, חיות, צמחים ומשאבי טבע. אתרגל נדיבות על ידי כך שאחלוק את זמני, מרצי ומשאביי החומריים עם הנזקקים באמת. אני אתרגל לא לגנוב ולא להחזיק ברשותי דבר כלשהו שאמור להיות שייך לאחרים. אכבד את רכושם של האחרים/ות, ואמנע מאחרים/ות להרוויח מסבל אנושי או מסבלם של מינים אחרים שעל פני הארץ.

3. מודע/ת לסבל שנגרם על ידי התנהגות מינית לא נאותה או פוגענית: אני מחויב/ת לטפח אחריות וללמוד דרכים להגן על ביטחונם ושלמותם של פרטים, זוגות, משפחות והחברה כולה. אני מחויב/ת לא להיות מעורב/ת ביחסי מין שיש בהם פגיעה או ניצול של מרות. כדי לשמר את אושרי ואת אושרם של האחרים/ות, אתרגל לכבד את המחויבויות שלי ואת המחויבויות של האחרים/ות. אעשה כל שביכולתי להגן על סביבתי הקרובה ועל הקהילה כולה מהתנהגות מינית לא נאותה.

4. מודע/ת לסבל שנגרם על ידי דיבור לא מודע ומחוֹסר היכולת להקשיב: אני מחויב/ת לטפח דיבור אוהב וקשב עמוק כדי לגרום שמחה ואושר לאחרים/ות ולהפחית את סבלם. ביודעי שמילים עשויות לגרום אושר או סבל, אתרגל לְדבר אמת, במילים שיוצרות ביטחון עצמי, שמחה ותקווה, ובעיתוי שהוא מועיל. לא אפיץ שמועות שאיני יודע/ת את מידת ודאותן ולא אבקר או אפסול דברים שאיני בטוח/ה בהם. אמנע מאמירת מילים שעשויות לגרום למחלוקת או לחוסר הרמוניה או שעלולות לפגוע בקהילה. אעשה כל מאמץ ליישב ולפתור כל חילוקי דעות, קטנים ככל שיהיו.

5. מודע/ת לסבל שנגרם על ידי צריכה לא מודעת של חומרים המערפלים את התודעה: אני מחויב/ת לטפח בריאות טובה, גופנית ונפשית, של עצמי, של משפחתי ושל החברה שלי על ידי תרגול אכילה, שתייה וצריכה מוּדעוֹת. אתאמן בלצרוך רק דברים שמשמרים שלווה, רווחה ושמחה בגופי, בתודעתי ובתודעה הקולקטיבית של משפחתי ושל החברה. אתרגל לא להשתמש באלכוהול או כל חומר משכר אחר באופן שגורם נזק, או לצרוך בכפייתיות חומרים שמרעילים את התודעה, כגון אינטרנט, תוכניות טלוויזיה, כתבי עת, ספרים, סרטים ושיחות מסוגים מסוימים. אעבוד כדי לשנות מן היסוד אלימות, פחד, כעס ובלבול בתוכי ובחברה על ידי תרגול צריכה נכונה עבורי ועבור החברה. אני מבינ/ה שצריכה נכונה הכרחית לשינוי עצמי ולשינוי החברה.