חכמת ההזדקנות

תנועת חכמת ההזדקנות

לידה היא סבל, הזדקנות היא סבל, חולי הוא סבל, מוות הוא סבל." זוהי האמת הנאצלת הראשונה, והיא נכונה בכל עת. אבל ככל שאנחנו מתבגרים הופך המפגש עם השבריריות, החלופיות והסופיות של החיים ליותר נוכח, ליותר מוחשי, ליותר כואב. בהזדקנות – בין אם היא שלנו ובין אם של אנשים קרובים אלינו – אנחנו מועדים לפגוש את היחלשות הגוף, להיפרד מדברים מוכרים ואהובים, ולהרגיש החמצה של משאלות שלא התגשמו, כשמעבר לפינה אורבים חולי ומוות. אלה אינם נעימים. 

ועם זאת, האם נוכל לראות את ההזדקנות בתור מקום משחרר? גם אם איננו יכולים למנוע את הדברים, אולי אפשר לפגוש אותם ללא פחד, להתבונן בהם ללא מורא, להכיר אותם כמות שהם, ולהיפתח אל המסתורין של הבלתי נודע. אולי נרשה לעצמנו לחיות על פי צו ליבנו. אולי נגלה שכל יום הוא הזדמנות חדשה לפתוח את הלב כדי לממש את התובנות שרכשנו במהלך חיינו.

מהי חכמת ההזדקנות?

לדעת שהחיים כולם הם הכנה לעזוב, לשחרר את הידוע, ולאפשר לעולם לבוא אלינו בזרועות פתוחות. פשוט להיות נוכחים, לחוות, להכיל, לקבל את היש, ולהתמסר לדברים המופלאים שנגלים מתוך השינוי הבלתי-נלאה של התהוות הגומלין. 

תנועת חכמת ההזדקנות  מזמינה להתבונן בדברים האלה, הפעילויות פתוחות לבני כל הגילאים  שחווים את ההזדקנות בעצמם,עם יקיריהם ,ושיש להם עניין לחקור את הנושאים הללו.


צרו קשר:

דוא״ל: wisdomofaging@gmail.com

טלפון : 0526108005

קישור לדף הפייסבוק של הקבוצה: https://www.facebook.com/Wisdomofaging

 
מהן הפעילויות שלנו?

חכמת ההזדקנות מציעה מגוון פעילויות לטיפוח של תשומת לב, מיינדפולנס והקשבה בהזדקנות. היא מקיימת קבוצות תרגול ושיח שנפגשות ברחבי הארץ; קורסים, סדנאות ומפגשים חד-פעמיים ממקודי נושאים; תוכניות לתמיכה בהזדקנות בקהילה: להיות עם – ליווי קשישים בביתם. בואו נדבר על זה – חקירה, שיח וברור לגבי סוף החיים.

תנועת חכמת ההזדקנות פועלת ליצרת מודל והקמת קהילת חיים יחד בין דורית עם מעורבות חברתית.

קבוצות תרגול ושיח*

חכמת ההזדקנות מקיימת קבוצות תרגול ושיח וחקירה שנפגשות באופן קבוע בכל רחבי הארץ,כדי לתרגל מדיטציה, להתבונן בחוויות ההזדקנות ולשוחח על כך בהשראה של הדהרמה ובתמיכה של עמותת תובנה.

תל-אביב:

מדי יום ראשון יש מפגש בהחיית רחל שקדי וכרמל שלו, בין השעות: 18:45-16:45 ברחוב עובדיה מברטנורה 21, דירה 15, תל אביב.

לעבור בזמן -על שינוי והשתנות.
יום שישי ה-2.3.2018  - יום תרגול בתל אביב עם זאב בן אשר 
 
מסע העצמי, גוף ונפש יחדיו, נמשך כל עוד אנחנו עוברים בזמן.
 תהליכי שינוי והשתנות מזמינים לחפש נקודות תצפית נוספות. התנסויות וחוויות חיים מבקשות להתנסח מחדש. שאלות על פשר, משמעות וכיצד ראוי לחיות את שארית חיינו ממשיכות להישאל.
 
"היה האור לעצמך" אמר הבודהא ברגעיו האחרונים. הדהארמה אכן קוראת לנו לקחת אחריות מלאה על חיינו ולצד זאת מתווה את הדרכים למימוש האחריות.
 
 
 
נפגש ליום תרגול ודיון משותף במה שמתרחש בנו וקורה לנו במרחב ההזדקנות ובין היתר :
 
 
 
נתרגל מנוחה נכונה - לא לרצות שמשהו יקרה ולא לרצות שמשהו לא יקרה (החופש מלרצות)
 
 
 
נתרגל הקשבה – לעצמנו ולזולת.
 
 
 
נחקור ונתרגל את המשפט – הגוף מתרופף ראשון , הרוח יכולה להישאר זקופה.
 
 
 
נתייחס למושגים ושוב נתרגל – שינוי והשתנות, התהוות וזיקת גומלין , העצמי המתהווה (selfing , אין אני).
 
 
 
 
ניפגש ביום שישי ה- 2.3
בבית הסנגהה
רחוב עובדיה מברטנורה 21 דירה 15
מ 1000  עד 1700. נא להביא מנה צמחונית אותה נשמח לחלוק כולנו יחד.
 
 
לפרטים והרשמה:
 
זאב בן אשר.
 
 
טלפון:
 
0547745067

 

ירושלים

קורס המשך של "חוכמת ההזדקנות" בירושלים

קורס זה מזמין התבוננות בתהליך ההזדקנות בראייה בודהיסטיתדרך תשומת לב קשובהבתרגול מדיטציהבשיחה ובלימוד משותף.

נתבונן בהזדקנות בלב חומלסקרן ואמיץנסכים לפגוש את הצער והפחדוגם את השמחה והשחרור.

נחקור ביחד האם טמונה בזקנה גם הזדמנות להתפתחות אישית וצמיחה.

המפגשים ישלבו מדיטציה מונחית של מיינדפולנסושיח-חקירה משתף.

המנחים:

שאילה וברוך שליו-מורים למאיינדפולנס - הוסמכו להוראה וכמורי דהרמא על ידי המכובד תיך נהאט האן. שאילה וברוך מנחי קבוצות בארץ, ומעבירים ריטריטים בחו"ל ובארץ.

ענבר רימון-מתרגלת ותיקה במסורות הזן – בודהיזם והויפאסנה, מנחת סדנאות למדיטציה, הוסמכה בסין כמורה לג'ינג -צ'יקונג,ומנחה סדנא בבית יהודית.

הקורס  יפתח ב 4.1.2018, ויתקיים בימי חמישי,בבית יהודית ברחוב עמק רפאים, 12,  מ15:00 ועד 16:30

 המתעניינים מוזמנים לפנות  למנחים לקביעת שיחה אישית והתאמת הציפיות.

ענבר רימון – טל.052-8741474

 ברוך שליו – טל. 0523802227

 
מודעין:
 

קורס מבוא מיינדפולס של ״חכמת ההזדקנות״ במודעין

בימי רביעי, בין השעות 10.30-12.30

בבית משפחת דינר, רחוב האודם 25 קומה א דירה 2)

פרטים והרשמה:אווה 054-7671267 evadinar@gmail.com

 
 

 

קבוצות נוספות ברחבי הארץ

 • רחובות
 • ירושלים
 • כפר סבא
 • פרדס חנה
 • זכרון יעקב
 • כליל

לפרטים: wisdomofaging@gmail.com טלפון: 0526108005

ההשתתפות ללא תשלום נקוב מראש, על פי נדיבות לבם ויכולתם של המשתתפים.

חכמת ההזדקנות מציעה בנוסף חוגי בית, הרצאות, סדנאות ותכניות הכשרה מותאמות למוסדות וקבוצות עניין.

כנס ״זקני השבט״ של קהילת הדהרמה בישראל בתל-אביב

תנועת ״חכמת ההזדקנות״ מזמינה  את קהילות הדהרמה בישראל לכנס ״זקני שבט״ . ולכל מי שהנושא ההזדקנות קרוב ללבו. המפגש מיועד לכל הגילים.
 
שבת תרגול וחקירה במעגלי שיח מונחים.
"אין מנוס מהזדקנות, אין מנוס מתחלואה, אין מנוס ממוות" 
 
שיחת פתיחה: פרופ' יעקב רז
 
ינחו וישתתפו:
אילן לוטנברג, אסף פדרמן, כרמל שלו, מאיר זוהר, 
עדה אבשלום, שלמה שנטידווה שפרינגר, רחל מאורי,
רחל שקדי, רני עובדיה, זאב בן אשר,ג'ודיתה בן דוד ועוד 
 
יום שבת ה-27 בינואר 2018
בין השעות 1000-1700
"פלא", רח' ריבל 25, תל אביב
 
הרשמה מראש:
דאנא מומלצת: 100 ₪ 
לכיסוי עלויות המקום ולתמיכה בתנועה של חכמת ההזדקנות
מומלץ להביא כרית מדיטציה
לארוחת צהריים נא להביא מנה אישית

קורסים

 • קורס המבוא

  הזדקנות, תחלואה, ומוות – זה תהליך טבעי שכולנו חווים. בכל הגילאים חלופיות הדברים מפגישה אותנו עם אי-נחת. אנו מנסים אולי להיאחז בדברים, אבל הם לא בשליטה. 'חכמת ההזדקנות' מזמינה להתבונן בדברים האלה בראייה בודהיסטית, בלב חומל, סקרן ואמיץ. 

  זוהי הזמנה להיווכח באי-הנחת של ההזדקנות, להתבונן, להקשיב, לשוחח, לפתוח את הלב ולקבל את הדברים בפשטות וכפי שהם. מהי חכמת ההזדקנות? החכמה היא לשחרר את הידוע, ללכת אל הבלתי נודע, להיענות לכל מה שהחיים מזמנים, ולהיפתח למסתורין. כל לידה סופה מוות, והחיים בהזדקנות הם הכנה לקראת פרישתנו הוודאית מן העולם. עדיין, כל רגע הוא לידה של מה שטרם היה.

  המפגשים בקורס יכללו ישיבות מדיטציה ותשומת לב – מיינדפולנס, חומרי קריאה קצרים ומעגלי הקשבה ממוקדי-נושא: ארעיות, אי-נחת, שקיפות, תחלואה ומוות, התהוות מותנית, אהבה וחוכמה. הקורס נבנה על ניסיון שנצבר מקבוצת תרגול ולימוד שנפגשת מדי שבוע בתל אביב בשנתיים האחרונות.

  הקורס מתאים לבני כל הגילאים שחווים את ההזדקנות בעצמם או ביקיריהם.

  הקורס הוא בן 8 מפגשים שבועים.

  כולל מבוא למדיטציית מיינדפולנס, חומרי קריאה ומעגלי שיח והקשבה ממוקדי-נושא: ארעיות, אי-נחת, זהות (מי אני?), תחלואה ומוות, יחסים, חמלה ואהבה, וחוכמה. 
 • ללכת הלאה

  הוא קורס המשך המזמין להיפתח לקשיים של ההזדקנות, ולהבחין בין קשיים שאין מהם מנוס, לבין קשיים שנולדים בשל היחס השכלי-רגשי שלנו לחוויה, כדי לראות בהזדקנות קרקע לצמיחה והתפתחות אישית.

  האדם נתון ללידה, הזדקנות, תחלואה ומוות – ממש כשם שכל התופעות מופיעות ומתפוגגות. אלא שהשתנות הדברים כרוכה באי-נחת, ובהזדקנות היא מעוררת שאלות לגבי תפקידנו בעולם ומשמעות חיינו. בקורס הזה נתבונן בתהליך ההזדקנות כמות שהוא. נחקור את הצורות והמקורות של הקשיים שאנו פוגשים. נכיר באלה שאין מהם מנוס, כמו היחלשות הגוף., ונבין שיש כאלה שנולדים מן היחס השכלי-רגשי שלנו כלפי מה שמתחולל. הקורס הזה הוא הזמנה להביט בחוויות ההזדקנות לעומקן, ולפתוח את הלב כדי להיטיב עם עצמנו ועם הזולת. נתרגל איכויות שתומכות באפשרות להזדקן בחן ובחסד, בחמלה ובאהבה, כדי לחיות כאדם הגון ולהתעורר לפלא של עצם היותנו יצור אנוש. "ללכת, ללכת, ללכת הלאה, ללכת עוד הלאה, עוד להתעורר." // סוטרת הלב הקורס מתאים לבני כל הגילאים שחווים את ההזדקנות בעצמם או ביקיריהם. המפגשים יכללו מדיטציה מונחית, שיחות ממוקדות נושא, ומעגל הקשבה. נושאי המפגשים: מאפייני המציאות // חרדה // חרטה // יחסים // בדידות // חמלה ואהבה // חכמה // להיות אדם (מענטש)

"להיות עם" - תרגול מדיטציה בליווי אישי

מטרתנו להגיע לקשישים הרתוקים לביתם, שחווים את הבדידות יחד עם כל שאר האובדנים הנחווים תכלית הליווי היא הבאת חוכמת ההזדקנות, פתיחת הלב ותנועה מהמוכר אל המסתורין הטמון בתהליך ההזדקנות. תקופה זו. לאנשים אלה אין אפשרות לבחור ולהשתתף בקבוצות הקיימות.

הנה סרטון שעוסק בנושא הבדידות בגיל הזקנה אשר ממחיש את חשיבות ההגעה לאותם קשישים:

אחד האתגרים העומדים בפני הפרויקט הוא הגעה לאותם קשישים. הקושי נובע מכך שהקשישים אינם חשופים למידע.

דרך אחת היא הגעה אליהם באמצעות הסוכנים ה"טבעיים" שעוסקים בזקנה – שרותי רווחה, עובדות סוציאליות ובני המשפחה וקרובים.

לפרטים: beingwith.wisdomofaging@gmail.com


'בואו נדבר על זה'

חכמת ההזדקנות מציעה סדנאות ומפגשים אישיים כדי לסייע לזקנים לברר את רצונותיהם לגבי טיפול רפואי בסוף החיים, ולדבר על כך עם קרוביהם.

לפרטים: letstalk.wisdomofaging@gmail.com

כמו כן מפגשים הנוגעים בסוף החיים ומוות.


קהילת חיים-יחד

קהילת החיים-יחד של חכמת ההזדקנות מחויבת לחיים של תשומת לב קשובה, יצירה חברתית, ותמיכה הדדית. המטרה היא ליצור מודל בר-השגה של דיור בין-דורי למזדקנים, כקהילה תומכת בניהול עצמי המקיימת זכות להזדקן ולמות בבית. בשיתוף פעולה עם עמותת תור המדבר, נאורה ותנועת דרור-ישראל.


מקימות ומובילות התנועה
 • רחל שקדי - מטפלת גופנית בדרך הנוכחות , מתרגלת מדיטציה, חקירה עצמית ואי שניות ע"פ רוחו של רמנה מהרישי. חיה מזה שנים בהודו, מדריכה דרך הנוכחות בארץ ובעולם.
  אמייל: justrachel@gmail.com
  טלפון: 0526108005
 • כרמל שלו - דוקטור למשפטים וחוקרת ביו-אתיקה של לידה, חולי ומוות. הולכת בדרך של בודהיזם מערבי חילוני דרך עיון, חקירה מעוגנת בגוף, ותרגול בחיי היומיום.
  carmel.shalev@gmail.com
  052-3853443
ואז אני שמה לב לכל מיני הנחות שהנחתי באופן סמוי. לא סתם זקן (או זקנה, אם תרצו) מנמנם (או שמא יושב במדיטציה) וכו', אלא זיכרון מקיץ אחד לפני שנים, שבו שכנתי בכפר, ובבית הסמוך גר זקן בחיק משפחתו, והוא פגוע משבץ מוחי ומשותק באופן חלקי, והוא משמיע גניחות במקום מילים, והוא תלוי בחסדים של קרוביו, וכשהוא...
  מהרגע שאנחנו נולדים מתחיל תהליך הפרידה מהחיים. זה לא בשליטתנו. וזה כרוך בסבל. זוהי האמת הראשונה של הבודהה: לידה היא סבל, חולי הוא סבל, הזדקנות היא סבל, מוות הוא סבל. המפגש עם האמת הזאת נהייה מאוד נוכח בהזדקנות. ועם זאת, יש בה הזמנה למרחב שבו נפתחות בפנינו אפשרויות שהיו גלומות בתוכנו מאז ומתמיד.
"לידה היא סבל, הזדקנות היא סבל, חולי הוא סבל, מוות הוא סבל." זוהי האמת הנאצלת הראשונה, והיא נכונה בכל עת. אבל ככל שאנחנו מתבגרים הופך המפגש עם השבריריות, החלופיות והסופיות של החיים ליותר נוכח, ליותר מוחשי, ליותר כואב. בהזדקנות – בין אם היא שלנו ובין אם של אנשים קרובים אלינו – אנחנו מועדים לפגוש את...