ריטריטים (קורסים עם לינה)

מדיטציית ויפאסנה

ויפאסנה היא שיטת מדיטציה שמקורה במסורת הבודהיסטית ונלמדת מזה 2,500 שנה במזרח אסיה והגיעה למערב במאה האחרונה. ויפאסנה פירושה "ראייה נכונה", או "ראייה לתוך [טבע-הדברים]".

תמצית משנתו של הבודהה (הדהרמה) מצביעה על חוסר הסיפוק העמוק שבקיום ועל הדרך לחירות. דרך זו, הכוללת את תרגול מדיטציית הויפאסנה, מאפשרת שחרור של דפוסי חשיבה והתנהגות אשר כולאים אותנו במעגל קסמים של תגובות ושל תוצאותיהן הכואבות.

באמצעות התבוננות רגועה וערנית בתהליכים של הגוף וההכרה ברגע ההווה, מפתח המתרגל מודעות לטבעם המשתנה, וחווה בצורה בלתי אמצעית את שלושת מאפייני הקיום: ארעיות, חוסר סיפוק והיעדר מהות עצמית של הדברים. ההתבוננות במציאות כפי שהיא, הנלמדת במדיטציית הויפאסנה, מאפשרת מפגש עמוק עם הטבע האמיתי של הקיום ומתוך כך מתפתחות ההבנה, הקבלה, השלווה והחמלה בחיינו. מדיטציית הוויפאסנה מעודדת פיתוח איכויות אלו, ומכוונת לחיים של שחרור והתעוררות.

 

התכנים וסדר היום

בקורס נלמד את מדיטציית הוויפאסנה כפי שהיא מתורגלת במנזרים במזרח אסיה עד היום, ובמקומות שונים במערב. התרגול כולל התבוננות בנשימה, בתחושות הגוף, בחושים ובמצבי תודעה.

סדר היום מתוכנן על מנת להפיק את מרב התועלת מן השהות בקורס:

רוב היום מוקדש לתרגול של מדיטציה בהליכה ובישיבה לסירוגין, בפרקי זמן קבועים. בכל יום ניתנות הנחיות מפורטות לגבי טכניקת המדיטציה, וניתנת שיחת דהרמה על ידי המורים, אשר עוסקת בעקרונות המדיטציה והדהרמה ובנגיעתם במציאות היומיומית והאישית של חיינו. במהלך הקורס מתקיימות שיחות קבוצתיות עם המורים, אשר בהן ניתנת הזדמנות לשתף ולחקור את התנסויותינו. כמו כן, ניתנת אפשרות למפגשים אישיים עם המורים.

 

ריטריט מדיטציה ובריאות נפשית

תרגול המדיטציה אינו טיפולי בראש ובראשונה; הוא בעיקר תרגול טרנספורמטיבי, אף שאפשר שיהיו לו תוצאות תרפויטיות לאורך הדרך. לפיכך לא יהיה זה נבון להשתתף בריטריט או בקורס מתוך ציפייה שהם ירפאו מצבים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים. זאת ועוד, השתיקה, האינטנסיביות והמודעות המוגברת של תרגול המדיטציה, במיוחד בתוך מבנה של ריטריט, יכולות לעתים להעצים פגיעוּת נפשית.
מהסיבה הזו, חשוב שאלו הנושאים אבחנה פסיכיאטרית עכשווית או בעלי היסטוריה פסיכיאטרית ינהגו זהירות ושיקול דעת כשהם שוקלים להירשם לריטריט. אם המצב הפסיכיאטרי או הפסיכולוגי חמור או נוכח, כי אז באופן כללי ריטריט אינו בגדר רעיון טוב. ריטריט יכול להיות אפשרי אם הפגיעוּת הפסיכולוגית או הפסיכיאטרית היא מינורית, אם היא נחלת העבר בעיקרה או נוכחת ברמה זניחה. במקרים כאלה, יהיה זה הכרחי שהנרשם יספק פרטים מלאים אודות מצבו הנפשי בהצהרת הבריאות שבטופס ההרשמה לריטריט. אם הוא במהלך טיפול אצל פסיכולוג או פסיכיאטר, חשוב שמארגני הריטריט יהיו מודעים לכך ויאשרו את השתתפותו. אם יש לך ספק באשר לשאלה אם ריטריט מתאים לך, אנא שלח אלינו מייל.
 

מסגרת הקורס

שמירה על המרחב השקט של הקורס הכרחית להפקת פירות מהתרגול, ועל כן, במהלך הקורס מתבקשים התלמידים לשמור על כמה כללים. שמירה על כללים אלו תומכת בלימוד מדיטציית הוויפאסנה ומסייעת לתלמיד להעמיק אל תוך התובנות המתגלות לו במהלך הקורס.

שימו לב: ההשתתפות בקורס מותנית בכוונה לנוכחות מלאה, מתחילת הקורס ועד סופו. אם מלכתחילה ידוע לך כי אין באפשרותך להשתתף בקורס במלואו, נבקשך לבטל את השתתפותך על מנת לאפשר לאחרות להגיע אליו.. נזמינך להתעדכן ברשימת הקורסים המוצעת, על מנת למצוא מועד מתאים שבו יתאפשר לך להשתתף בקורס במלואו.

  • שמירה על חמישה כללים אתיים בסיסיים: הימנעות מהרג כל יצור חי, הימנעות מגניבה, הימנעות ממגע מיני לא הולם (ובקורס - הימנעות מכל פעילות מינית), הימנעות מדיבור שקרי והימנעות משימוש בחומרים משכרים כלשהם (סמים או אלכוהול).
  • שמירה על שתיקה: הקורס מתנהל בשתיקה מלאה, למעט דיונים קבוצתיים בזמנים המיועדים לכך. 
    בנוסף, התלמידים מתבקשים שלא לקרוא, לכתוב או לקיים כל פעילות מסיחת דעת אחרת, כדי לשמור על השקט הפנימי והחיצוני אשר תומך בתרגול - עבורם ועבור האחרים. ניסיונם של מתרגלים רבים מצביע על השתיקה כעל כלי עזר תומך ורב-ערך המסייע לתלמיד לתרגל במרחב שקט ולהפיק תועלת מן הנלמד בצורה הטובה ביותר.
  • הקורס מתקיים ללא טלפונים ניידים. המתרגלים יתבקשו להפקיד את מכשירי הטלפון שלהם בתחילת הקורס בידי המארגנים (ניתן להביא שעון).  במקרים דחופים, ניתן לתקשר עם המתרגלים דרך מספר הטלפון של העמותה, המשמש כמספר חירום במהלך הריטריט וניתן להתקשר אליו ולמסור הודעות למתרגלים (054-5695934). ההודעות נבדקות פעמיים ביום.
  • המשתתפים בקורס מתבקשים להימנע מעישון, המהווה אף הוא מסיח דעת למעשן והפרעה לאחרים. 

**הערה: גיל המשתתפים המינימלי ברוב הקורסים הוא 20 שנה. 

 

מימון הקורס

עמותת "תובנה" היא ארגון התנדבותי ללא מטרות רווח אשר מארגן קורסי ויפאסנה ופעילויות נלוות וממומן אך ורק על ידי תרומותיהם של המשתתפים בקורסים. אף גוף מסחרי או כל גוף אחר אינו עומד מאחורי "תובנה". העמותה פועלת על פי עקרון הדאנה, ולפיכך אין גביית כסף עבור הקורסים. ברוח המסורת הבודהיסטית, פועלים המורים והצוות בהתנדבות, ואינם מקבלים כל שכר. עם סיום הקורס תינתן אפשרות להעניק תרומה לעמותה ולמורים (התרומות ניתנות בנפרד). מורים רבים המלמדים בקורסים של "תובנה" מקדישים את חייהם להפצת הדהרמה ואין להם כל מקור הכנסה אחר. התרומות מאפשרות למורים להמשיך וללמד, ולאנשים נוספים להתנסות ולהפיק מפירות התרגול.

במספר מצומצם של קורסים יקרים יחסית אנו מבקשים מקדמה או תשלום מלא מראש עבור כיסוי העלויות. תשלום זה אינו כולל גמול למורים, ומכסה את ההוצאות הבסיסיות (שכירות המקום ומזון) בלבד. גם בקורסים אלו העיקרון הבסיסי נשמר - אנו לא רוצים שמישהו לא יגיע לקורס בשל העובדה שאין לו אמצעים. במקרה של קושי אנא פנו לרושם.

עוד על עלויות הקורסים ראו כאן

 

על המורים והקורסים

עמותת "תובנה" מזמינה קשת רחבה של מורים מנוסים מהארץ ומחו"ל ללמד בקורסים המאורגנים על ידה. אופני הלימוד והדגשים משתנים ממורה למורה, וכולם מתבססים על ניסיון רב שנים של תרגול והוראה. 
מגוון המורים מאפשר למתרגלים להתנסות ולהפיק תועלת מאופנים שונים של הלימוד והתרגול במסורת זו ותורם להעמקת והרחבת התרגול. 
בהתאם, הסגנון ואופי הלימוד משתנה מקורס לקורס. יש קורסים שמתאימים יותר למתחילים, וקורסים המתאימים יותר למתרגלים ותיקים. מומלץ לברר עם הרושם לקורס לגבי אופי הקורס ומידת התאמתו לכם.

 

הרשמה לקורסים

כחודשיים לפני תחילת כל קורס יופיע קישור לטופס הרשמה בדף הקורס. "תובנה" מארגנת את רוב הריטריטים על בסיס של דאנה, ומתנהלת על בסיס של אמון הדדי. אנו סומכים על כך שמי שנרשם לרטריט אמנם יגיע אליו, כדי שהקורס יתקיים. אנשים שנרשמים לריטריט ומאשרים את הגעתם, אך לא מגיעים לבסוף ולא מודיעים על כך מספיק זמן מראש, מחבלים למעשה בהתנהלות הריטריט ופוגעים באמון הזה. לכן אנו מבקשים ממי שנרשם לרטריט ולא יכול להגיע אליו לבטל את הרשמתו עד שבוע לפני מועד תחילת רטריט, או עד שלושה ימים לפני מועד תחילתו של סוף שבוע.

האוכל והחדרים מוזמנים לפני הקורס בהתאם לפי מספר האנשים שנרשמו ואישרו את השתתפותם בקורס. במידה שלא מועברת במועד הודעה על ביטול השתתפות, מונע הדבר את התרגול ממתרגלים אחרים שמעוניינים להשתתף בו אך לא נמצא להם מקום בקורס, וכמובן גורם לנו הוצאות מיותרות. אם התנהלות מעין זאת מתרחשת פעמיים במשך שלוש שנים, תישקל האפשרות למנוע מהאדם להשתתף בקורסים במשך שנה.

 

השתתפות של שומרי מצוות בקורסים

אין שום סתירה בין תרגול מודעות לבין שמירת אורח חיים דתי. בתיאום עם המורים/המנהלים, ניתן לשמור שבת, להניח תפילין ולהתפלל תוך כדי שמירה על השקט ועל שאר הכללים התומכים בתרגול.
המטבח בקורסים צמחוני-חלבי. בכלי המטבח והבישול לא נעשה מעולם שימוש במאכלים בשריים או בדגים. הירקות והפירות מוזמנים מספקי שירות חיצוניים גדולים וכן המוצרים היבשים. הצלחות והסכו"ם הגיעו מבתים שונים, לכן מי שמקפיד מוזמן להביא צלחת וסכו"ם אישיים. 
בשבתות, בתיאום עם צוות המטבח תהיה פלטת שבת ובה אוכל שבושל לפני שבת. יש יין תירוש לקידוש וחלות למצוות "המוציא". במידה והקורס מסתיים בטרם צאת השבת, שומרי השבת מוזמנים להישאר במקום עד למועד צאתה.
 

ארוחות וצרכים מיוחדים

האוכל המוגש בקורסים של תובנה הוא טבעוני (לרוב מלבד חלב לקפה/ תה) ובריא. 
נוכל להיענות לצורכי תזונה מיוחדים על בסיס רפואי רק על לאחר הגשת בקשה מראש. אנא הודיעו מראש על היותכם שומרי שבת.

 

נגישות

במידה שיש לכם צורכי נגישות מיוחדים, אנא ידעו אותנו בהם כדי שנוכל להיערך בהתאם ולוודא שהריטריט נגיש.

 

מילות סיום

תרגול הוויפאסנה, שהשלכותיו רחבות ועמוקות, מציע כלים להתמודדות עם נפתולי החיים על בסיס ההנחה שכבני אדם אנו חולקים התנסויות ובעיות דומות שנובעות ממקורות זהים. המדיטציה אינה מהווה טקס דתי ואינה קשורה להמרת דת בשום צורה שהיא.

 

אם יש לכם חשש בנוגע להשתתפות בקורס עם שתיקה – אנא צרו איתנו קשר למייל tovana@tovana.org.il

 

מי ייתן ונפיק את מרב התועלת מן התרגול בקורס זה.
מי ייתן וכל יצור חי יהיה משוחרר מכאב ומסבל.
מי ייתן וכל יצור חי יחיה חיים חופשיים, מאושרים ואמיתיים.