אכילת קלמנטינה בתשומת לב מאת: תיך נאהת האן

תרגום: 
יצחק גלס

סידהרתא [הבודהה] סימן בשקט לילדים לשבת ישר ואמר, "אתם כולכם ילדים חכמים ואני בטוח שתהיו מסוגלים להבין ולתרגל את הדברים שאשתף אתכם. הדרך הגדולהשגיליתי היא מעמיקה ועדינה, אבל כל אחד או אחת שמוכן להשתמש בלב ובשכל שלו יכול להבין וללכת בה.

"כשאתם ילדים מקלפים קלמנטינה, אתם יכולים לאכול אותה עם מודעות או ללא מודעות. מה זאת אומרת לאכול קלמנטינה במודעות? כאשר אתם אוכלים את הקלמנטינה, אתם מודעים לכך שאתם אוכלים את הקלמנטינה. אתם חווים באופן מלא את הניחוח הנפלא והטעם המתוק שלה. כאשר אתם מקלפים את הקלמנטינה, אתם יודעים שאתם מקלפים את הקלמנטינה; כאשר אתם מפרידים פלח ושמים אותו בפה שלכם, אתם יודעים שאתם מסירים פלח ושמים אותו בפה; כאשר אתם חווים את הניחוח המקסים והטעם המתוק של הקלמנטינה, אתם מודעים לכך שאתם חווים את הניחוח הנפלא והטעם המתוק של הקלמנטינה. לקלמנטינה אשר נאנדאבאלה הגיש לי יש תשעה פלחים. אכלתי כל פירור כשאני במודעות וראיתי עד כמה הוא היה יקר ונפלא. לא שכחתי את הקלמנטינה, וכך נהייתה הקלמנטינה למשהו מאוד אמיתי עבורי. אם הקלמנטינה היא אמיתית, אז האדם שאוכל אותה הוא אמיתי. זוהי המשמעות של לאכול קלמנטינה במודעות.

"ילדים, מה זה אומר לאכול קלמנטינה ללא מוּדָעוּת? כאשר אתם אוכלים את הקלמנטינה, אתם לא יודעים שאתם אוכלים את הקלמנטינה. אתם לא חווים את הניחוח הנפלא והטעם המתוק של הקלמנטינה. כשאתם מקלפים את הקלמנטינה, אתם לא יודעים שאתם מקלפים את הקלמנטינה; כאשר אתם מפרידים פלח ושמים אותו בפה שלכם, אתם לא יודעים שאתם מסירים פלח ושמים אותו בפה; כאשר אתם מריחים את הניחוח או טועמים את הקלמנטינה, אינכם יודעים שאתם מריחים את הניחוח או טועמים את הקלמנטינה. כאשר אוכלים קלמנטינה בצורה כזאת, אתם לא יכולים להעריך הטבע היקר והנפלא שלה. אם אינכם מודעים לכך שאתם אוכלים את הקלמנטינה, הקלמנטינה אינה אמיתית. אם הקלמנטינה אינה אמיתית, האדם שאוכל אותה אינו אמיתי גם הוא. ילדים, זוהי אכילת קלמנטינה ללא מודעות.

"ילדים, אכילת הקלמנטינה בתשומת לב פרושה שבזמן אכילת הקלמנטינה אתם באמת בקשר איתה. השכל שלכם אינו רודף אחרי מחשבות האתמול או של מחר, אלא הוא שוהה במלואו ברגע הנוכחי. הקלמנטינה נמצאת באמת. לחיות בערנות מודעת פרושו לחיות ברגע הנוכחי, הנפש והגוף שלכם שוהים ממש בכאן ועכשיו.

"אדם שמתרגל תשומת לב יכול לראות בקלמנטינה דברים שאחרים אינם מסוגלים לראות. אדם מודע יכול לראות את עץ הקלמנטינות, את פריחת הקלמנטינות באביב, את אור השמש והגשם אשר הזינו את הקלמנטינות. במבט מעמיק, אפשר לראות עשרת אלפים דברים שעשו את הקלמנטינה לאפשרית. כאשר מסתכלים על קלמנטינה, מי שמתרגל מודעות יכול לראות את כל נפלאות היקום וכיצד כל הדברים פועלים זה עם זה. ילדים, חיי היומיום שלנו הם בדיוק כמו קלמנטינה. בדיוק כמו שקלמנטינה מורכבת מפלחים, כל יממה מורכבת מעשרים וארבע שעות. שעה אחת היא כמו פלח קלמנטינה אחד. לחיות את כל עשרים וארבע השעות של היממה זה כמו לאכול את כל פלחי הקלמנטינה. הדרך שמצאתי הוא הדרך לחיות כל שעה של היממה במודעות, הנפש והגוף שוהים תמיד ברגע ההווה. ההיפך זה לחיות בשכחה. אם אנחנו חיים בשכחה, איננו יודעים שאנחנו בחיים. אנחנו לא חווים את החיים במלואם מכיוון שהנפש והגוף שלנו אינם שוהים בכאן ועכשיו."

 

תרגום: יצחק גלס

מקור: מתוך הספר Breath Sweeps Mind בהוצאת Tricycle

תורגם במסגרת פרויקט פעם בשבוע של בודהיזם בישראל http://www.buddhism-israel.org/

תגיות: