ראיון עם מרסייה רוז

איך מבינים ריכוז (סמדהי) בבודהיזם?

בתרגול הבודהיסטי, ריכוז מוגדר כאיסוף של אנרגיות התודעה. בדרך כלל התודעה שלנו נודדת באקראי מדבר אחד למשנהו והעצמה הפוטנציאלית שיש לאנרגיה זו מתמסמסת. כדי לרתום את האנרגיה המופלאה הזו ולייצב אותה אנחנו צריכים למקד את תשומת הלב שלנו באובייקט מסוים.
בדרך כלל משתמשים בנשימה לצורך זה מכיוון שהיא איתנו תמיד וזמינה בכל עת. כשאנחנו מרכזים, שוב ושוב, את תשומת לבנו באובייקט התודעה שלנו נעשית יותר ויותר ממוקדת, בהירה רגועה ושלווה.

 

האם את יכולה לתת דוגמאות של תרגול בריכוז?

תרגול של מטא , חמלה ואיכויות אחרות הידועות כברהמה ויהרה למשל יכולים לפתח ולהעמיק ריכוז. כשאנחנו חוזרים ומשננים משפטים שיש בתרגול מטא למשל אנחנו יכולים לשים לב למשמעות שלהם ולדמיין את מי שאנחנו שולחים את אהבתנו ואיחולינו. אנחנו יכולים גם להבחין בתחושות השונות שעולות בנו עם כל איכות כזו. וכשאנחנו מתרגלים התודעה שלנו מתמלאת בסמדהי .
דוגמא נוספת מדיטציה בהליכה יכולה לתרום לריכוז העמיק והולך. עבור הרבה אנשים תרגול זה הוא דרך ראשונית וקלה ביותר בתרגול ריכוז. תוך כדי תרגול בהליכה איטית משהו, מביאים בפשטות את תשומת הלב הממוקדת ישירות אל התנועה של כפות הרגליים, והרגליים וכן לתחושות הנחוות בהן.

איך עוזר הריכוז לתובנה (insight) להתגלות , להתפתח?

כשמתחילים בתרגול מדיטציה המתבססת על תשומת לב, התודעה שלנו צריכה ללמוד להיות מרוכזת ולו במעט. להתחבר לחוויה שלנו לדעת באמת מה מגיע אלינו דרך פתחי החושים – העיניים, האזניים, האף, הלשון המגע והתודעה עצמה נדרשים למיקוד ויציבות. תודעה שקטה ויציבה מאפשרת אינטימיות עם החוויות שלנו וחיונית בהחלט כדי שהתובנה תתעורר.

היכולת להישאר ממוקד מתפתחת עם הזמן. מה שקורה הוא שאנחנו מתחברים עם ומתרכזים באובייקט מסוים ברגע אחד, וברגע הבא התודעה שלנו פורחת לאי שם. אנחנו מאבדים קשר עם המידיות של חוויה הישירה שלנו ונשאבים לפנטזיה, זיכרון, תכנון כדומה. בנקודה זו אנחנו צריכים לאסוף את תשומת הלב שלנו בחזרה לאובייקט שלנו. בכל פעם שאנחנו עושים זאת, הריכוז שלנו מתחזק ומתייצב והתודעה שלנו נעשית יותר בהירה וצלולה.
מחזוריות זו קורית שוב ושוב בכל שנות התרגול שלנו כמו בריקוד חינני – ריכוז ותשומת הלב משתלבים זה בזה , הלוך ושוב, שוב ושוב.

איזו תועלת מביא הריכוז לחיי היום יום שלנו?

שבוע אחרי שחזרתי הביתה אחרי שלושה חודשים של ריטריט של סמדהי עם
Pa Auk Sayadaw, הייתי צריכה להכין את דוח מס ההכנסה השנתי שלי. אני חייבת להודות שאני חוששת מאוד מהכנת הדוח זה בכל שנה מחדש. וכמובן כל ההרגלים הישנים של התודעה שלי נכנסו להילוך גבוה ואיתם מחשבות כגון : "אני לא רואה איך אני עושה את זה" , "אני לא יכולה לחשוב בצורה כזו במיוחד אחרי הריטריט שלי ". אבל להפתעתי הגדולה ולשמחתי הרבה, כשסוף סוף התיישבתי ליד שולחן הכתיבה שלי, והתחלתי לעבוד מצאתי שהמטלה קלה במפתיע . השלמתה לקחה פחות זמן מאי פעם בעבר . הייתי מאוד מרוכזת ופשוט עשיתי מה שהיה צריך לעשות ללא שום התנגדות. בעצם זה היה אפילו כייף....

האם תרגול ריכוז יכול גם לשפר את הבריאות שלנו ?
תרגול מביא לתודעה עשירה יותר באיכויות של סמדהי , עוזר להחדיר חכמה בכל פעילויות היום יום שלנו ולאינטראקציות עם לב פתוח ורחב . שביעות רצון, שמחה וקלילות זמינים יותר בחיינו . תכונות אילו יפות לבריאותינו ושלמותנו ומפחיתות באופן משמעותי חוסר שקט, אי נחת, וסערת רוח – כך לרגשות הרסניים כמו דאגנות חרטה אין מקום .