חמשת הכוחות הרוחניים - ריטריט עירוני בהנחיית סטיבן פולדר

08/07/2019 עד 13/07/2019
קטגוריית האירוע: 
המורה: 
שם המורה: סטיבן פולדר
תנאי השתתפות: 
לבעלי ניסיון
שעת התחלה: שני 16:30
שעת סיום: שבת 17:00

Bala - חמשת הכוחות הרוחניים 

ריטריט עירוני בבית הסנגהה בתל אביב

שני עד חמישי בין 16:30 ל 20:30 

שישי 10:00 עד 16:00

שבת 10:00 עד 17:00

~~~~~~~

בלב הווייתנו, ישנן איכויות טהורות שהן עמוקות ודי חבויות.
ברמתן הבסיסית הן מובילות אותנו לחיפוש אחר האושר. כשהן מפותחות יותר הן מובילות אותנו לחיפוש אחר האמת של הדברים כפי שהם.
אלא שמה שבסופו של דבר קורה לנו הוא לחלוטין לא בשליטתנו. הוא מותנה על ידי תנאים שמסייעים או מפריעים למימוש תכניותינו וכוונותינו.
 
הקשת בענן נדמית תמיד מעבר להישג ידינו. לכן, במקום לצפות מהעולם וללחוץ עליו לספק לנו את מה שאנו רוצים, אנו בוחנים מהם הכלים והיכולות שעלינו לגלם כדי שדברים יוכלו להשתנות.
 
אנו משנים את עצמנו כדי לשנות את העולם. אנו מוזמנים לקחת אחריות על התודעה והלב שלנו, לשנות את צורת הראייה שלנו, ממצב של תלות באובייקטים חיצוניים, אל מה שעלינו לעשות כדי שנחיה את חיינו מתוך המקור הטהור בתוכנו.
 
זהו ה Great Turning, שאינו קל - הבודהה קרא לו שאגת האריה! אבל הוא בהחלט אפשרי לכולנו.
 
אז מהם הכוחות או המנועים שיכולים לכוון אותנו אל עבר תובנה, רווחה והתעוררות?
 
על הבודהיזם, עם העומק והעושר העצומים שבו, תמיד נוכל לסמוך כמקור לתשובות לשאלות כאלה הנוגעות להתפתחות פנימית, ואחד מסוגי הלימוד שהוא מציע נקרא חמשת הכוחות או היכולות הרוחניות.
יכולות אלה דומות לתכונות של אדם. כולנו יכולים לפתח אותם. הם מנועים שמניעים את הרכב הרוחני שלנו, הם הכוחות שנדרשים להתמרה, ולמעשה הם אינם ממש בודהיסטיים.
קשה לדמיין מישהו המצוי במסע אותנטי אל החופש, בכל מסורת שהיא, שעבורו חמשת הכוחות הללו אינם מקור להנעה.
 
 
החמישה הם:
 
1. אמון ובטחון (בפאלית saddha).
 
2. אנרגיה, מוטיבציה והתמדה ((viriya.
 
3. תשומת לב, מודעות וערות (sati).
 
4. ריכוז, יציבות ודממה (samadhi).
 
5. חוכמה, ראייה ותובנה משחררת (pannya)
 
 
הם הכרחיים במידה מסויימת גם כתרופת נגד לכוחות ההפוכים, אותן איכויות שהן אמנם כה אנושיות, אבל גם בולמות אותנו במסע הרוחני, גורמות לנו להיתקע, מכשילות אותנו ואפילו מטביעות אותנו.
 
למעשה, אנו צריכים את כל החמישה יחדיו. הכוחות עובדים במשולב ומחזקים זה את זה.
למשל, חוכמה ללא אמון עשוייה להיות קרה, נטולת לב, אנליטית ומרוחקת. האמון נותן לה את העסיסיות.
מכל הכוחות, תשומת לב היא המפתח לאיזון וחיבור כל שאר הכוחות יחד. הכוח הרחב של התודעה הוא כמו הנהג שנוהג את העגלה אליה רתומים שאר הכוחות ומוביל אותה בכיוון הנכון.
 
 
קטע משיר יפהפה שמתאר כיצד כאשר הכוחות עובדים יחדיו, השמיים הם הגבול:
 
עם העין ששקטה בזכות כוחה
של ההרמוניה והכוח העמוק של החדווה,
נוכל להיווכח בחיותם של הדברים.    וויליאם וורדסוורת', Tintern Abbey
 
 
ההרשמה תיפתח בקרוב

מהי משמעות המילה דאנה ?

מאז זמנו של הבודהה, המסורת באסיה התומכת בדהרמה (הדרך הרוחנית) היא כזו של נדיבות הדדית. הקהילה המקומית מראה את הערכתה והכבוד שהיא רוחשת לתרגול הרוחני על ידי כך שהיא תומכת במנזרים ובצרכים הבסיסיים של אוכל, ביגוד, מקלט ותרופות. בתמורה, נתמכת הקהילה על ידי הקורסים, הלימוד וההדרכה אשר מוצעים על ידי הנזירים והנזירות. במשך 2,500 שנה סיפק ביטוי חי זה של שיתוף פעולה וקיום הדדי תמיכה רוחנית, הן לקהילה הרוחנית והן לקהילה החילונית.
 

אודות המורים והמנחים בפעילות זו

ד"ר סטיבן פולדר הוא ממובילי התרגול הבודהיסטי בישראל, המייסד והמורה הבכיר של "עמותת תובנה".מעורבותו במדיטציית מיינדפולנס ומדיטציית ויפאסנה החלה בשנת 1975, מאז בילה שנים רבות בהודו וקיבל הדרכתם של מורים שונים מבורמה, הודו והמערב. סטיבן מלמד מזה כ20 שנים, עיקרן בישראל וחלקן בחו"ל, ריטריטים, קורסים ושיעורים שנתיים, ברובם למתרגלים ותיקים, ועסק גם בהכשרת מורים בישראל. סטיבן דוגל בשימוש בדהרמה לקידום השלום בחברה.  סטיבן למד באוניברסיטת אוקספורד ובלונדון, בעל תואר דוקטור לביולוגיה מולקולרית, ופרסם ארבעה-עשר ספרים אקדמיים ופופולאריים בנושא של ריפוי פנימי וחיצוני. כיום הוא מתגורר בכליל, כפר אקולוגי...
Dr. Stephen Fulder was born in London in 1946 and educated at Oxford and the National Institute of Medical Research, where he was awarded his Ph.D in molecular biology. He was a lecturer at London University. He is the founder and senior teacher of Tovana (the Israel Insight Society). He has been involved in Vipassana/ Mindfulness meditation and dharma practice since 1975, has spent years in India and has been guided by a variety of teachers from Burma, India and the West. Stephen has been teaching for 20 years, mostly in Israel but also abroad, and he teaches a large number of retreats,...