מיזם "תובנה בקהילה"

הזמנה לסנגהה של תובנה לקחת חלק בהפצת התרגול

 

חברות וחברים יקרים לסנגהה,

האם אתם חולמים/ות להביא את תרגול המדיטציה

למרחב בעולם שיש בו סבל והוא קרוב ללבכם/ן?

אם כן, אנא קראו בתשומת לב את המסמך שלהלן.

הרקע למיזם "תובנה בקהילה"

בוועד המנהל ובאספה הכללית של תובנה התקבלה החלטה להקים בתובנה "חממה" שמטרתה לתמוך ביוזמות מתוך הסנגהה שנועדו להביא את הדהרמה לקהילה הרחבה יותר בישראל. במהלך השנים ראינו כמה דוגמאות ליוזמות מוצלחות כאלה שבאו מתוך הסנגהה:

  • קהילת "דהרמה מעורבת חברתית" אותה מובילים חברינו אביב טטרסקי ושירי בר, פועלת זה כמה שנים בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני.
  • בחודשים האחרונים פועל בהצלחה רבה פרוייקט "מדיטציה 1:1" בהובלת רני לוי, יונתן דומיניץ וזוהר גיל. מתרגלות ומתרגלים ותיקים פוגשים מתמודדים עם סרטן לתרגול משותף. זוהי הגשמת חזון של שמחה יעל פזואלו ז"ל. ישנה תמיכה כספית וארגונית של הקרן לזכר דרור אלוני ז"ל ושל הנהלת עמותת תובנה.
  • פרוייקט "שפת הקשב" שהוקם על ידי שימי לוי-ישובי ומביא את התרגול למערכת החינוך. כיום הפרוייקט הוא חלק ממרכז מודע במרכז הבינתחומי בהרצליה.
  • הליכות השלום של "שביל זהב" ביוזמת סטיבן פולדר וחברים אחרים שנערכו במשך כמה שנים בהצלחה רבה.

בכל המקרים הכל התחיל באדם אחד או קבוצה קטנה, בעלי ותק בתרגול וחיבור עמוק מהלב לתחום מסויים בו קיימת דוקהא. הם החליטו להתחיל ולפעול כדי להביא את הדהרמה לאותו תחום בצורה המתאימה.

הרצון הוא לעודד בצורה יותר מובנית יוזמות מתוך הסנגהה, שתהיינה בתמיכה ובעידוד של העמותה. היוזמות תהיינה תלויות קודם כל ברצון ובאנרגיה של הא/נשים של יקחו על עצמם את ההובלה.

היוזמות תתקיימנה מחוץ למסגרת הרשמית של תובנה ולא תוגדרנה כפעילויות "של תובנה". כך תתאפשר גמישות רבה יותר בפעילות וגם לא יוטל עומס על המערכת הניהולית הקיימת שמתפקדת עד קצה יכולתה.

תובנה תתמוך ותעודד כמפורט בהמשך.

מה אפשר לעשות?

העולמות בהם ניתן לפעול הם רבים ושונים ואפשר לציין רק כמה מהם לצורך המחשה: 1) מחלה וכאב 2) הגיל השלישי 3) מוות 4) יהודים-ערבים 5) התמכרויות 6) שכונות מצוקה/מתח 7) חסר דיור 8) מבקשי מקלט 8)איכות הסביבה 9) בעלי חיים 10) חינוך 11) בעלי תפקידים בעמותות וארגונים חברתיים. ועוד.....

איזו פעילות מתאימה?

אנו מעוניינים לעודד פעילות שמתבססת בצורה כלשהי על תרגול מדיטציה, כגון: קבוצת תרגול שבועית; מפגשים 1:1; קורס מבוא למדיטציה; יום תרגול. ישנן כמובן עוד צורות יצירתיות שניתן לחשוב עליהן כך שיתאימו לעולם בו אנו רוצים לפעול.

מי מתאים/ה להוביל יוזמה כזאת

הפנייה מיועדת בעיקר למתרגלות ומתרגלים ותיקים יחסית שצברו מספר שנות תרגול והשתתפו במספר רטריטים ארוכים בשתיקה ובעיקר שחשים שיש ביכולתם להוביל מהלך כזה.

אם עד עכשיו כל זה נשמע לכם מעניין

אנא המשיכו לקרוא בתשומת לב את הפרטים שלהלן:


איך מתחילים ואיל זה אמור לעבוד?

  1. איתור הזדמנות ליוזמה יכול להתרחש בשתי צורות:

א.    מי מאיתנו (אחד או קבוצה) שיש בו להבה קטנה או גדולה לגבי עולם מסויים ומעוניין/ת להניע פעילות ולהוביל פרוייקט יכול לפנות אלינו כדי שנוכל לחשוב יחד כיצד מתחילים.

ב.     מי מאיתנו שיש לו/לה קשר או חיבור למקום או קהילה מתאימה בה ידוע שיש עניין בתרגול, יכולים לפנות אלינו כדי לעשות את החיבור ואנו ננסה למצוא בסנגהה מי שיתעניין לקדם ולהוביל את הרעיון.

  1. התפקיד של תובנה בתהליך - תובנה רואה את עצמה כ"חממה" וזרז ללידה והבשלה של הרעיון. אנו יכולים לסייע בכמה דרכים: א) דיאלוג תומך של חשיבה ופיתוח הרעיון כך שיתאים ליוזמים, לקהל היעד ולרוח של תובנה; ב) חיבור לעוד אנשים בסנגהה שרוצים לקחת חלק; ג) דיאלוג עם גופים ומוסדות מעוניינים; ד) תמיכה של מורים ומנחים מתובנה בכל הנוגע לצורות ותכנים של הפעילות.
  2. מימון ודאנה – יוזמה יכולה להתנהל בכמה אופנים בכל הנוגע למימון:

א) דאנה מלאה;

ב) דאנה חלקית – כלומר, המנחים/ת פועלים בהתנדבות או תמורת דאנה ויש מימון להוצאות ועלויות (לדוגמה, לאחר כחצי שנה של פעילות מוצלחת של פרוייקט "מדיטציה 1:1" החליט הועד המנהל של תובנה להעניק לתכנית תמיכת עידוד כספית חד פעמית לצרכים תפעוליים);

ג) שכר למנחים/ות – מכיוון שהפרויקטים אינם במסגרת הפעילות של עמותת תובנה (שבמסגרתה הוראה היא תמיד בדאנה) ישנה אפשרות ליוזמים להשיג מימון ממקור כלשהו (משתתפי הפעילויות, ארגון כלשהו) כדי לתמוך כספית במנחים תוך כדי יצירת הזדמנות לפרנסה נכונה דרך הוראת מיינדפולנס.

עמותת תובנה אינה מצפה בשלב זה לתגמול מאף ארגון או גוף תמורת הזמן הניהולי המוקדש לתמיכה בפרויקטים הללו, אלא זוהי תרומה של תובנה לקהילה.

אז ....

כל מי שההצעה הזו נשמעת לו/לה כמו הזדמנות נהדרת, ואפילו אם החזון לא לגמרי ברור והוא רק בגדר רעיון כללי וגולמי

לפרטים נוספים אנא פנו למיכל  0547460210 miciyon@gmail.com