מורים ומנחים בתובנה

מורי הדהרמה

רשימת מורי הדהרמה הישראליים בתובנה:

 

סטיבן פולדר

stephen

ד"ר סטיבן פולדר הוא ממובילי התרגול הבודהיסטי בישראל, המייסד והמורה הבכיר של "עמותת תובנה".מעורבותו במדיטציית מיינדפולנס ומדיטציית ויפאסנה החלה בשנת 1975, מאז בילה שנים רבות בהודו וקיבל הדרכתם של מורים שונים מבורמה, הודו והמערב.

סטיבן מלמד מזה כ20 שנים, עיקרן בישראל וחלקן בחו"ל, ריטריטים, קורסים ושיעורים שנתיים, ברובם למתרגלים ותיקים, ועסק גם בהכשרת מורים בישראל. סטיבן דוגל בשימוש בדהרמה לקידום השלום בחברה. 

סטיבן למד באוניברסיטת אוקספורד ובלונדון, בעל תואר דוקטור לביולוגיה מולקולרית, ופרסם ארבעה-עשר ספרים אקדמיים ופופולאריים בנושא של ריפוי פנימי וחיצוני. כיום הוא מתגורר בכליל, כפר אקולוגי גלילי שבהקמתו לקח חלק, נשוי ולו ילדים ונכדים.

  

להמשך המאמר...

 

שימי לוי

simi-_for_tovanaמתרגלת מדיטציית ויפאסנה משנת 1988, ומתוכן ארבע שנים כנזירה בתאילנד. שימי מנחה סדנאות של מדיטציית ויפאסנה בישראל. בעשייתה היא רואה חשיבות להבאת תשומת לב לחיי היום יום.

שימי ייסדה ומנהלת את תוכנית "שפת הקשב" שמטרתה היא הקניית מיומנויות של תשומת לב ותרבות קשב במערכת החינוך לילדים ומבוגרים.

 

להמשך המאמר...

 

יונתן דומיניץ

Yonathanמתרגל מדיטציה וצועד בדרך הדהרמה מאז 1997. רואה את תורת השחרור שלימד הבודהה כהשראה עצומה לחיים ערים וכגישה שניתנת לתרגול וליישום בכל רגע ולהביאה לכל היבט של חיי היומיום, על כרית המדיטציה ומחוצה לה.

מלמד ומנחה פעילויות מדיטציה ודהרמה תוך שימת דגש על יישום והפנמת הדהרמה בחיי היום יום. ממייסדי פרוייקט 'מדיטציה 1:1' שבו מתרגלי מדיטציה ותיקים מציעים לימוד וליווי דרך מדיטציה לחולי סרטן בבתיהם. מורה לחשיבה יצירתית ומייסד MINDSCAPES , נשוי ואב לשנים, מתגורר בתל אביב.

 

להמשך המאמר...

 

מיכל כהן

מורה לדהרמה, מדיטציה ומיינדפולנס.
מיכל תרגלה תקופות ממושכות בהתבודדות, תרגול מדיטציה ולימוד מעמיק של הסוטרות (הכתבים הבודהיסטיים המוקדמים) ברחבי אסיה ובאירופה החל משנות ה-90. במשך 6 שנים שימשה כמנהלת ומורת דהרמה בכירה באשראם ליוגה ומדיטציה בבריטניה.

כיום מיכל מלמדת את הדהרמה בהקשרים רחבים בקורסים, ריטריטים ומפגשים אישיים במסגרות שונות: עמותת "תובנה", מכללת "רידמן" מרכז "שילוב", וקורס להכשרת מטפלים בגישת CBT.

michal

 

להמשך המאמר...

 

סנדיה בר-קמה

Sandhya

 

 

מתרגלת מאז 1986. מלמדת בדרך הדהרמה: דרך הלב והתבונה. חייתה שבע שנים באשראם ליוגה ומדיטציה בארצות הברית. מתרגלת ומלמדת מדיטציה המבוססת על מסורתהתראוואדה הבודהיסטית ועל מסורת האי-שניות. שמה דגש על הקשר בין התרגול לחיי היומיום, על חקירת החוויה האישית האותנטית ועל האפשרות לחיות חיים ערים בכל רגע. 

מקיימת מפגשים אישיים עם יחידים וזוגות. מנחה סדנאות, קורסים וקבוצות.
מלמדת בעמותת 'תובנה', 'מרכז הישראלי לרפואת גוף-נפש', 'מרכז שילוב', 'מרכז אוריאל' ובמסגרות נוספות, בארץ ובהודו.
 

מאמינה שחופש אפשרי ושבכולנו טמונה היכולת לאהוב, לחמול ולהתעורר. 

חיה עם בת זוג, חתולה וכלבה באזור פרדס חנה.

לאתר של סנדיה:  http://www.dharmaway.org/

להמשך המאמר...

 

ערן הרפז

עוסק במדיטציה ולימודים בודהיסטיים ברחבי העולם מזה כ-20 שנה, במהלכן עשה תקופות ארוכות בדממה במנזרים ומרכזי מדיטציה בהודו, נפאל, אנגליה, צרפת ואוסטרליה. מלמד ומנחה ריטריטים של ויפסאנה, סמינרים וסדנאות מטעם עמותת 'תובנה', מכללת 'רידמן', 'ערנות' ועוד, ומוביל מסעות מדיטציה להודו. מתגורר עם אשתו ומשפחתו, ביישוב כליל שבגליל המערבי. ערן הרפז

 

 

להמשך המאמר...

 

לילה קמחי

lilaמורה למדיטציית ויפאסנה ודהרמה. צלמת, אמנית. למדה ותרגלה בארץ ובעולם במשך שנים רבות, שכללו תקופות התבודדות ממושכות, במנזרים ובמרכזי מדיטציה. מנחה ריטריטים, סדנאות מדיטציה וקבוצות קבועות ומלווה יחידים בהנחייה אישית.לִילה שמה דגש על גישה פתוחה, גמישה ורחבה, המעודדת סקרנות ויצירתיות בחקירת העומק של חיינו ומדגישה את הזכות המולדת שלנו לאושר ולחופש.

בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בלימודי הודו וסנסקריט. מלמדת בעמותת 'תובנה', במרכז 'גוף-נפש' ובמסגרות נוספות. מתגוררת, מייסדת ושותפה של 'עלי אדמות' – מרכז רוחני אקולוגי במושב לוזית.

להמשך המאמר...

 

בת אל טולנאי

חיה בדרכי הדהרמה, המדיטציה והיוגה משנת 1998. לאורך השנים שהתה תקופות תרגול ממושכות במזרח, באירופה ובארץ וזכתה ללמוד עם מורים נפלאים רבים. 

מלמדת ב"תובנה", במרכז גוף נפש ובמסגרות נוספות דהרמה ומיינדפולנס. בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית, מטפלת ומלווה אישית בדרך הדהרמה והמיינדפולנס, מוסמכת בהנחיית mbsr מטעם אוניברסיטת בנגור, מורת יוגה בהכשרתה ותלמידת פסיכותרפיית האקומי בהווה.

מלמדת ולומדת עוד ועוד לחוות את חיינו מתוך הקשבה עמוקה, סקרנית, פתוחה וחומלת. חדוות הגילוי ואהבת אדם. מאמינה כי דרכנו הביתה היא יחודית במינה ויחד עם זאת כולנו פוסעים בה יחד.

לאתר של בת אל:http://www.bateltolnai.co.il/ 

Bat El

 

 

קרן ארבל

 קרן ארבל תובנה

מתרגלת לומדת וחיה את הדרך הבודהיסטית משנת 1997, אז פגשה לראשונה את מדיטציית הויפסנא בהודו. מאז למדה ותרגלה עם מורים רבים במסורת הבודהיסטית בארץ ובעולם, במסגרת ריטריטים ותקופות ארוכות של התבודדות.

קרן מלמדת דהרמה, מיינדפולנס ומדיטציית ויפסנא בעמותת תובנה ובמסגרות נוספות.

היא בעלת תואר דוקטור בלימודי בודהיזם, ומלמדת פסיכולוגיה ופילוסופיה בודהיסטית בחוג ללימודי מזרח אסיה של אוניברסיטת תל אביב.

האימון המדיטטיבי האישי, לצד השיח המתמשך עם החכמה הבודהיסטית והרלוונטיות שלה לחיינו כאן ועכשיו, מנחים את דרכה ואת אופן הוראתה. קרן שמה דגש על גישה מלאת סקרנות, גמישות ושמחה בתרגול המדיטציה ועל הרלוונטיות של תרגול זה לחיי היומיום.

ספרה "דברי הבודהה" יצא לאור בהוצאת אוניברסיטת תל אביב וספרה השני: Early Buddhist Meditation: The Four Jhanas as the Actualization of Insight יצא לאור בהוצאת Routledge.


לאתר של קרן ארבל: http://kerenarbel.com

 

 

זהר לביא

מורת דהרמה בעמותת תובנה. היא מתרגלת ומלמדת בישראל, אירופה והודו. Zohar

זוהר נמנית על המייסדים של סנגה-סווה שמשלבת בין מדיטציה, דהרמה ופעילות חברתית. סנגה-סווה מקיימת ריטריטים של טיפול במצורעים בהודו, חידוש יערות באנגליה וסיוע לחקלאים פלסטינים בעת מסיק הזיתים בגדה המערבית.

להמשך המאמר...

 

אודליה וינברג

אודליה וינברג פרי מתרגלת יוגה ומדיטציה 15 שנים, ביניהם תקופות ממושכות של תרגול בהודו עם מורים שונים. מאז 2002 היא מנחה יוגה ומדיטציה בסדנאות, קבוצות ועם יחידים, בהודו, צרפת וישראל. אודליה גרה ומלמדת במרכז סוכהא ליוגה ומדיטציה בגבעת ישעיהו, ואמא לשלושה ילדים.odelia weinberg

להמשך המאמר...

 

מורי דהרמה בין לאומיים

רשימת מורי דהרמה מחו"ל בתובנה:

 

כריסטופר טיטמוס

Christopherמבכירי מורי הדהרמה במערב. בשנות ה-70 חי כנזיר בודהיסטי בתאילנד ובהודו במשך 6 שנים כתלמידו של אג'הן בודהאדסה . מאז שנות השבעים הוא מנחה ברחבי העולם קורסים של מדיטצית תובנה. כריסטופר הוא ממקימי גאיה האוס באנגליה, היוזם של תכנית להכשרת מתווכי דהרמה באירופה ובישראל ומשתתף פעיל בהליכות למען השלום. סופר ומשורר, מחברם של ספרים רבים, ממיסדי ארגון יעוץ בינלאומי לשלום ברוח הבודהיזם.

כריסטופר יגיע לישראל בספטמבר 2017

להמשך המאמר...

 

דונלד רות'ברג


ד"ר דונלד רות'ברג הוא מורה בכיר לדהרמה ומדיטציית ויפסנא וסופר. 

donald-rothberg

הוראתו וכתיבתו מתמקדות בחיבור בין התרגול הבודהיסטי, הפסיכולוגיה המערבית ותרגול רוחני המעורב חברתית. לשמחתנו, דונלד קיבל את הזמנתנו לבוא וללמד בישראל ביוני 2017.


דונלד מתרגל ויפסנא החל משנת 1976 ובמהלך השנים קיבל הכשרה גם במסורת הדזוגצ'ן ומהאמודרה, בגישת האקומי לפסיכותרפיה ובגישות טיפול סומאטיות לעבודה עם טראומה.
דונלד הוא אחד המורים הבכירים והמובילים במרכז Spirit Rock בקליפורניה שהקים ג'ק קורנפילד וחבר במועצת המורים של המרכז. הוא גם חבר בועד המנהל של הקרן הבודהיסטית לשלום (Buddhist Peace Fellowship) ושימש גם כמנהל התוכנית לרוחניות מעורבת חברתית בבית הספר לתארים מתקדמים באוניברסיטת סייברוק (Saybrook) בסן פרנסיסקו.
כיום הוא מלמד וכותב על מדיטציית מיינדפולנס ומטא (loving kindness) והאופן בו תרגולים אלו ואחרים מאפשרים טרנספורמציה של התודעה השיפוטית, של אופן הדיבור והתקשורת הבינאישית, בעבודה עם קונפליקטים ובפעילות חברתית. דונלד הוא מחברם של הספר The Engaged Spiritual Life: A Buddhist Approach to Transforming Ourselves and the World ובימים אלה כותב ספר על היכולת להתמיר את התודעה השיפוטית.

לאתר של דונלד:
http://www.donaldrothberg.com/about/biography

לשיחות דהרמה של דונלד:
http://www.donaldrothberg.com/resources/audio

 

דונלד רות'ברג ילמד בישראל ביוני 2017

 

ינאי פוסטלניק

 

ינאי פוסטלניק תרגל ולמד מדיטציית תובנה באסיה ובמערב. משנת 1992 ואילך הוא מלמד באירופה, בארה"ב, בהודו ובניו זילנד. הוא משמש כמורה הבית ומנחה רטריטים של מדיטציה במרכז המדיטציה גאיה האוס באנגליה.

ינאי נולד בניו זילנד ומתגורר בטוטנס , דבון שבאנגליה. 

yanai

ינאי יגיע ללמד בארץ בחודשים אפריל-מאי 2017

להמשך המאמר...

 

צ’ארלס ז'נו

שויצרי במקורו, החל ללמוד ולתרגל בודהיזם טיבטי בשנת 1970.

Charles-zano

במשך שנים הוא תרגם את הרצאותיו של המורה הטיבטי גשה ראבטן . בנוסף לתרגול ולימוד במסורת המאהאיאנה , צ’ארלס תרגל גם בקורסים רבים של מסורת התרוואדה בהודו, בורמה וארה"ב. מזה שנים שהוא מלמד מדיטציה בודהיסטית ומנחה קורסים בצרפת, ארה"ב, אנגליה ושוויץ.

 

להמשך המאמר...

 

ג'איה אשמור

Jaya Ashmore

ג'איה ג'וליאן אשמור הקדישה את חייה להתעוררות רוחנית - בתרגול מדיטציה מאז 1986 ובהוראה מ 1999.
ג'איה נולדה בארה"ב. בשנות ה - 80' למדה אמנות ולימודי דת באוניברסיטת הארווארד. היא בעלת דיפלומות בפרמהקלצ'ר (1995) וגי'ן שין ג'יוטסו (1996). ב 1998 ג'איה הוסכמה ללמד על ידי כריסטופר טיטמוס וב 2001 היא הקימה את Open Dharma, ארגון ללא כוונת רווח שמסייע לא/נשים להתוודע לתרגול ולממש את הדרך להאיר את חייהם.
נתיב התרגול וגם ההוראה שלה משלבים את אהבתה לחיים אמיתיים, לטבע, לתנועה ולבני אדם, יחד עם כמה עשורים של ניסיון בבודהיזם, אדוואיטה (אי-שניות), יוגה, נצרות, מיסטיקה הינדית וג'ין שין ג'יוטסו, אמנות יפנית של יצירת הרמוניה בין רוח, תודעה וגוף.
ג'איה אוהבת את האופן בו חוויית ההורות הביאה עומק ותובנות משחררות לנתיב שלה.
הדבר החשוב ביותר הוא הקשר שלה למוריה מאסיה, שגם הם אוחזים בחיקם מסורות שונות יחד עם מדיטציה של מנוחה עמוקה על מנת לבוא במגע עם החיים מעבר לרעיונות.

ג'איה תגיע ללמד בארץ בחודש מאי 2015

להמשך המאמר...

 

פטרישיה פלדמן-ז'נו

PATRICIA

מתרגלת מדיטציה בודהיסטית (ויפאסאנה ודזוגצ'ן) החל מ-1984 באסיה תחת הדרכתו של Dilgo Khyentse Rinpoche ו Sayadaw Upandita ולאחר מכן במערב.
היא סיימה לימודי הכשרת מורי דהרמה ב IMS, ארה"ב תחת הדרכתו של ג'וזף גולדשטיין ומורים בכירים אחרים. היא מלמדת מדיטצית ויפאסנה מ-1997 באירופה, ישראל וארה"ב.
פטרישיה למדה גם לימודי Insight Dialogue ו Relational Dharma בהנחייתו של גרגורי קרמר וכמו כן היא למדה MBSR (הפחתת לחצים דרך מדיטציה) בארה"ב.

 

שאילה קת'רין

Shaila2011

שאיילה היא המייסדת של Bodhi Courses, כיתת דהרמה אונליין, ושל Insight Meditation South Bay, מרכז מדיטציה בודהיסטי בעמק הסיליקון שבקליפורניה.

שאילה החלה את לתרגל מדיטציה בשנת 1980 וצברה ניסיון של למעלה משמונה שנים של תרגול ריטריטים בדממה ומלמדת ברחבי העולם מאז שנת 1996.

שאיילה תרגלה עם מאסטרים בהודו, נפאל ותאילנד וכן עם המורים המייסדים של מרכזי מדיטציה במערב. השלימה רטריט אינטנסיבי של שנה שהתמקד בתרגול ריכוז וג'האנה, וחיברה את הספר Focused and Fearless: A Meditator’s Guide to States of Deep Joy, Calm, and Clarity.

להמשך המאמר...

 

אג'אן אמארו

הנזיר המכובד אג'אן אמארו (Amaro) נולד באנגליה בשנת 1956 והוא בוגר תואר ראשון בפסיכולוגיה ופיזיולוגיה מאוניברסיטת לונדון.

אג'אן אמארו

 החיפוש הרוחני הוביל אותו לתאילנד, שם הגיע ל Wat Pah Nananchat, מנזר במסורת היער שהוקם עבור תלמידיו המערביים של מורה המדיטציה התאילנדי Ajahn Cha. בשנת 1979 אג'אן צ'ה הסמיך אותו כנזיר. הוא שב לאנגליה והצטרף ל Ajahn Sumedho במנזר Christchurch שרק הוקם. הוא שהה במשך שנים רבות במנזר הבודהיסטי Amaravati, תוך כדי שהוא מבקר בקליפורניה מדי שנה במהלך שנות ה 90. ביוני 1996 הוא הקים את מנזר Abhayagiri ב Redwood Valley, קליפורניה, שם הוא היה אב מנזר משותף יחד עם Ajahn Pasano עד יולי 2010.

להמשך המאמר...

 

אקינצ'נו

אקינצ'נו מרק וובר נולד בשוויץ ובשנת 1985 הצטרף למסדר הנזירי במסורת הבודהיסטית הקדומה באנגליה. הוכשר כנזיר באירופה ובתאילנד במנזרים של אג'אהן סומדהו ואג'אהן צ'ה. במשך מספר שנים הוא חי בתאילנד עם הנזיר המלומד פאיוטו, למד תאילנדית ופאלי, תרגל מדיטציה במנזרים במסורת היער והעמיק הבנתו בכתובים הבודהיסטיים.  ב-1998 חזר למערב כדי לחיות בקהילה נזירית קטנה שבמסגרתה פעל כמורה דהאמה ומדיטציה באירופה. סיים הכשרתו בתכנית פסיכותרפיה בודהיסטית ב"מכון קרונה" באנגליה. מאז פשט את הגלימה ב-2005, הוא חי בקלן ומלמד דהאמה ומדיטציה ברחבי העולם.

akinchano

להמשך המאמר...

 

ג'וזף גולדשטיין

ג'וזף גולדשטיין הוא בין המורים החשובים והידועים ביותר למדיטציה בודהיסטית. הוא מנחה ריטרטים למדיטציית תובנה (ויפאסנה) ולמדיטציית מטה (Metta) בכל רחבי העולם מאז שנת 1974. הוא ממייסדי מרכז המדיטציה החשוב IMS שבמדינת מסצ'וסטס, ארה"ב ומשמש כאחד המורים המובילים של הארגון. בשנת 1989, יחד עם מספר מורים ותלמידים למדיטציה, הוא סייע בהקמת המרכז ללימודים בודהיסטיים במסצ'וסטס.
ז'וזף התחיל להתעניין בבודהיזם לראשונה כאשר היה מתנדב בחיל השלום (peace corps) בתאילנד בשנת 1965. מאז 1967 הוא לומד ומתרגל מדיטצייה בודהיסטית בהנחייתם של מורים מהחשובים בהודו, בורמה וטיבט. הוא מחברם של מספר ספרים העוסקים בהיבטים שונים של המדיטציה ושל הבודהיזם המערבי.
joseph goldstein

צילום ודאו של ערב דהרמה עם גו'זף גולדשטיין - אפריל 2013:

להמשך המאמר...

 

ראדהה ניקולסון

ראדהה ניקולסון מלמדת את טיפוח התבונה והחמלה דרך הבנה ישירה. דרך ההוראה שלה מתמקדת בחקירה והטבע הלא-דואלי של המציאות. ההוראה שלה המלווה בחכמה וחמלה, מבטאת את אהבתה לתורת הבודהה ולמסורת האדווייטה (אי שניות) כאחד.

היא זכתה להכרה מהמורה התאילנדי הדגול, אג'אן בודהדסה, כמו ממורה הסאטסאנג ההודי האהוב, שרי פונג'ה (פאפג'י). בין המורים שלה היו: אנגאריקה מונינדרה, ווימלה טאקר וכריסטופר טיטמוס איתו היא מלמדת ריטריטים למדיטציה. ב-12 השנים האחרונות היא מלמדת בכל רחבי העולם .

ראדהה היא המורה המנחה של מרכז Bay Insight ב-Byron Bay באוסטרליה. היא מלמדת ריטריטים באוסטרליה ובהודו. מדי שנה היא עולה לרגל להודו ומלמדת בבודגאיה, טירוונמלאי וסרנאת'.

היא גם מובילה את תכנית המאפשרי הדהרמה (DFP) באוסטרליה. כמו כן היא לימדה בצרפת, אנגליה, גרמניה וניו זילנד.

ראדהה היא פסיכולוגית מוסמכת. היא אמא ל-4 וסבתא לנכדים.

 radha_nicholson

ראדהה תבקר בארץ ביוני 2016

אתר האינטרנט של ראדהה-

http://radhanicholson.com/

 

 

שינזן יאנג

שינזן החל להימשך לתרבות המזרח בעודו נער בלוס אנג'לס. מאוחר יותר הוא נרשם לתכנית הדוקטורט בלימודים בודהיסטים באוניברסיטת ויסקונסין. לבסוף נסע לאסיה ועבר אימון ארוך בשלושת הזרמים המרכזיים של המדיטציה הבודהיסטית: וג'ראיאנה, זן וויפסנה. לאחר חזרתו לארה"ב הוא החל להתענין בדיאלוג המתמשך בין המדע הפנימי המזרחי ובין המדע הטכנולוגי המערבי. עבור תרומתו הרבה לדיאלוג הזה לאורך השנים, הוענק לשינזן תואר דוקטור כבוד מהמכון לפסיכולוגיה טרנספרוסונלית.

Shinzen_Young


להמשך המאמר...

 

טהניסארה

טהניסארה, מתרגלת מאז שנת 1975, thanissaraהיתה נזירה במסורת התראוודה של אג'אן צ'ה ותלמידתו במשך 12 שנה ובמהלך 20 השנה האחרונות מלמדת ברחבי העולם.
היא אחת המייסדות והמנהלת של מרכז דהרמהגירי בדרום אפריקה ומחלקת את זמנה בין המרכז לבין ארה"ב.
בעלת תואר MA בפסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס מטעם מכון Karuna ואוניברסיטת Middx באנגליה.
משמשת כמנחה משותפת של תכנית "מנחי דהרמה בקהילה" במרכז ספיריט רוק, קליפורניה.

להמשך המאמר...

 

קיטיסרו

קיטיסרו גדל בטנסי, למד באוניברסיטת פרינסטון והמשיך את מחקרו באוניברסיטת אוקספורד. ב-1976 הוא הצטרף כנזיר למנזרו של אג'אהן צ'ה בתאילנד. ב-1991 הוא פשט את גלימת הנזיר ומאז הוא מלמד באירופה, אמריקה, אפריקה וישראל. קיטיסרו גם למד ותרגל במשך 25 שנה תחת הדרכתו של מורה הצ'אן מאסטר הואה והוא מחפש דרכים לשלב בין מסורות התרוואדה והמהאינה. כיום, קיטיסרו מנהל יחד עם אישתו טניסארה את מרכז דהארמגירי בדרום אפריקה שמשמש הן כמקום לרטרטים והן כמרכז לפעילות דהארמה בקהילה. לפרטים על המרכז: www.dharmagiri.org או www.dharmagiri-outreach.org

kittisaro

להמשך המאמר...

 

קית' דאומן

קית' דאומן הוא מחשובי המורים המערביים של הבודהיזם הטיבטי. מדובר במורה ייחודי במינו, סופר ומתרגם, יוגי נודד, שמביא למערב את כתביהם של ענקי רוח טיבטים ומוסר לימוד של מסורת טיבטית קדומה, מסורת הדזוגצ'ן – "השלמות הגדולה".

קית' זכה לקבל חניכה והסמכה מגדולי הלאמות של זמננו, וביניהם הדלאי לאמה, הקארמאפה ה-16, קנג'ור רינפושה, דוג'ום רינפושה, דילגו קיינטסה רינפושה, וקמטרול רינפושה. קית' מביא למערב את ההוראות הטהורות של מסורת הדזוגצ'ן תוך התחשבות בתנאים הרוחניים, הפסיכולוגיים והחברתיים של התודעה המערבית בת ימינו. הוא מנחה סמינרים וריטריטים ברחבי העולם וידוע בגישתו הישירה לבודהיזם הטיבטי. סגנון ההוראה שלו חף מטקסיות ומז'רגון תלויי תרבות, והוא כל כולו הצבעה ישירה אל לב העניין.

keith

 

להמשך המאמר...

 

ג'ון קבט זין

ג'ון קבט-זין (ph.D) הוא מדען, סופר ומורה למדיטציה המוכר ברמה בינלאומית בזכות הצגה והכנסה של נושא המיינדפולנס אל Jon Kabat-Zinnהזרם המרכזי של הרפואה והפסיכולוגיה בת ימנו.

הוא פרופסור לרפואה בדימוס באוניברסיטת מסצ'וסטס בה ייסד וניהל את 'Center for Mindfulness in Medicine, Health Care, and Society' ואת ה'Stress Reduction Clinic' המפורסמת. במהלך עבודתו הוא פיתח את שיטת ה - MBSR (הפחתת מתח נפשי מבוססת מיינדפולנס).

בעבודתו הצליח קבט-זין להציג את הדהרמה הבודהיסטית במונחים נגישים ומתאימים לעבודה במסגרת רפואית ופסיכולוגית ולהוכיח באמצעות מחקרים מדעיים את היעילות של גישה זאת לעזרה במצבים נפשיים ופיזיים רבים.

להמשך המאמר...

 

סטיבן בצ'לור

Stephen Batchelorמהמורים והכותבים הבודהיסטיים החשובים בעולם. במשך שנים רבות הוא תרגל ולמד את כל הזרמים של הבודהיזם כנזיר טיבטי, כנזיר זן קוראני ועם מורים מזרם התרוואדה. הוא כתב ספרים רבים בניהם רב המכר – "Buddhism without Beliefs" והוא ידוע גם בזכות תרגומיו המלאי ההשראה של טקסטים טיבטיים.סטיבן היה המנהל של בית הספר ללימודים בודהיסטיים Sharpham College במשך מספר שנים. כמורה וכסופר הוא מביא עימו עומק ובהירות רבה בעולם העשיר של הדהרמה.

 

 

להמשך המאמר...

 

מרטין בצ'לור

Martine Batchelorלמדה ושירתה במשך מספר שנים כנזירת זן בקוריאה, טייוואן ויפן. מאז 1985 היא חיה באירופה עם בעלה, סטיבן, ופעילה כמרצה וכמורה רוחנית. מרטין פרסמה מספר ספרים בנושאי זן-בודהיזם, נשיות ואקולוגיה.

 

 

להמשך המאמר...

 

מנחי דהרמה

רשימת מנחי הדהרמה בתובנה:

 

רני עובדיה

מנחת דהרמה 

רני עובדיה מלמדת דהרמה ומדיטציה בעמותת תובנה ובמסגרות אחרות.

מייסדת בית הסנגהה, חברה בדהרמה מעורבת חברתית, עובדת כפסיכולוגית קלינית, אם לשלושה, סבתא לנכד.

reni updated picture

 

שרית זר-אביב

מנחת דהרמה

הולכת בדרך הדהרמה כ-13 שנה, מתוכן שהתה תקופות תרגול במזרח.sarit מנחה בעמותת תובנה. מורה מוסמכת ליוגה ויג'נאנה ,פסיכותרפיסטית גופנית בשיטת ביוסינתזה. 

 

רון אלון

מנחה דהרמה

לומד ומתרגל עם מורים במסורות שונות בארץ ובחו"ל ב 25 השנים האחרונות ובמסורת הדהרמה הבודהיסטית ב 18 השנים האחרונות.ron מרכז את עמותת תובנה ב 10 השנים האחרונות.

עסק רבות בנושאים שונים הקשורים לדהרמה כגון בודהיזם ופסיכותרפיה. בעל תואר שני ביעוץ פסיכולוגי ועוסק בפסיכותרפיה.

 

ענבל הלאלי-בלס

מנחת דהרמה

נשואה, מתרגלת מדיטציה בארץ ובחו"ל משנת 2002.inbal blass שמחה על הזכות לפגוש מורים וחברים בדרך התרגול, ללמוד איתם ומהם, ולחלוק את פירות התרגול.
מקדישה זמן להנחיית מדיטציה משנת 2009. כרגע מנחה קבוצות ישיבה ולימוד דהרמה בירושלים, העוסקות בתרגול מדיטציית ויפסנה, מטה ואיכויות הלב (ברהמה-ויהארה) ובלימוד טקסטים בודהיסטיים.
מטפלת בזן-שיאצו ומלמדת עברית בבית הספר לתלמידים מחו"ל באוניברסיטה העברית.

 

מולי גלזר

מנחה דהרמה

מאז שנת 2000 מתרגל מדיטציית ויפאסנה MULI2015 ולומד את הדהרמה הבודהיסטית. תרגל בקורסים ארוכים וקצרים בישראל, אוסטרליה, אסיה, אירופה וארה"ב. מלמד משנת 2012 במסגרת עמותת תובנה ובמסגרות אחרות. הקים את מרכז גבעת הדהרמה במושב בית-חנן. מתעניין בכוחה של הדרך הבודהיסטית לממש אפשרות של חיים אמיתיים ומשוחררים לכל אדם. 

בוגר תארים במשפטים, כלכלה ותואר שני במנהל-עסקים והוסמך כעו"ד. מעל עשר שנים עסק בתחומי האסטרטגיה העסקית והשיווקית, פיתוח עסקי וייעוץ למנהלים. עבד גם כרכז בעמותת תובנה ופעיל בעמותה לאורך השנים. עוסק גם בניהול עסקי ומעת לעת בכתיבה. אוהב לרוץ. יליד 69', גר עם בת זוגו ושתי בנותיו בת"א.

 

דני רוט

מנחה דהרמה

מתרגל מדיטציה מאז 1999. חוקר את התודעה, את כבליה ואת האפשרות להשתחרר מהם, הן בתרגול המדיטציה, והן במקצועו כפסיכולוג קליני. יליד 57', נשוי ואב לשלוש בנות.

Dani

 

אלהיה אייל מור

מנחת דהרמה

אלהיה אייל מור מתרגלת מדיטציית תובנה כ 20 שנה, חיה ונושמת את הדהרמה. ellayaהיא מלמדת ומנחה מדיטציה במסגרת עמותת תובנה ובמסגרות נוספות בארץ ובאירופה. בנוסף אלהיה היא דרמה תרפיסטית ומספרת סיפורים במקצועה. סיפורים, שירה, וביטוי יצירתי מהווים כלים מרכזים באופן הוראתה.

 

תומר בשן

מנחה דהרמה

מתאמן במדיטציה משנת 1996, ובתנועה ומגע. תרגל מדיטציה במסורות בודהיסטיות שונות במקומות רבים. למד את הגוף לעומקו דרך שיאצו, פיזיותרפיה, מחול ואמנויות תנועה רכות. Tomer Bashanלמד טיפול רגשי בתנועה ומחול והאקומי, גישה לפסיכותרפיה התנסותית ממוקדת חוויה המשלבת פסיכותרפיה מערבית עם חוכמה בודהיסטית ודאואיסטית. בשנים האחרונות מתמקד בלימודים סומאטיים המתעמקים ברבדי החוויה הגופנית/נפשית דרך מחקר היחסים והקשרים בין חלקי הגוף, ודרך הפניית הקשב לרבדים השונים של החוויה. מאמין שלכל אחד יש דרך ייחודית להיות, לחוות, ולהתבטא בעולם, ושיש יופי עמוק בכל המגוון. חוקר כיצד ניתן להזין ולתמוך באופן עמוק בחווית החיים המלאה. מתרגל ומנחה מדיטציה ותנועה, מורה לצ'י קונג ומתרגל אמנויות תנועה רכות נוספות. משלב איכויות של נוכחות, עדינות, הקשבה וחוסר מאמץ בתרגול בתנועה ובדממה.

 

אביב טטרסקי

מנחה דהרמה

מתרגל מדיטציה ואמנויות גוף מהמזרח 20 שנה.aviv פעיל שנים רבות לסולידאריות ישראלית-פלסטינית וב"דהרמה מעורבת חברתית".

 

 

 

זאב בן-אשר

מנחה דהרמה

מאמן מנהלים, דירקטור בחברות ציבוריות, מתרגל ומנחה מדיטציה וסדנאות בנושאי מנהיגות, הקשבה ומיינדפולנס. בעל Zeev Ben Asherתואר שני במנהל עסקים, בוגר לימודי פסיכותרפיה מזרח מערב וקורס ניהול בכיר באוניברסיטת הארווארד. בעברו מנהל בכיר בחברות פיננסיות. בעבודתו הקהילתית מתרגל מדיטציה לגיל השלישי, ומאמן ומתרגל אסירים משוחררים בתהליכי שיקום.

 

מורן כהן

מנחת דהרמה

מתרגלת ויפסנה משנת 1999, טיילה שנים בעולם בחיפוש אחר הבנה וקבלה של טבע הדברים.Moran Cohen תרגלה תקופות ארוכות במנזרים בודהיסטים בתאילנד ומזה 6 שנים מנהלת מרכז קטן לסדנאות מדיטציה וטיפולים, ומנחה קבוצת ישיבה. בנוסף, מנחה קבוצה לאסירים בבית המעצר "מגרש הרוסים", ומתפרנסת מטיפול במגע.

 

ג'ודיתה בן-דוד

מנחת דהרמה

פסיכותרפיסטית ומרצה בינלאומית לטיפול בטראומה מבוסס מיינדפולנס MBSE, 

Juditta. מתרגלת ומנחה במיינדפולנס ויפאסאנה ומדיטציות חמלה. החלה דרכה ב 1990 במרכזIMS בארה"ב עם ג'וזף גולדשטיין, שרון זלצברג, לארי רוזנברג, וקרול וילסון. מאז למדה ותרגלה ארוכות אצל מורים במרכזים שונים בעולם, ממסורות התראוודה והמהאיאנה.

להמשך המאמר...

 

אילן לוטנברג

מנחה דהרמה

מורה ומחנך במקצועו, פגש בבודהיזם כתלמיד פילוסופיה במהלך לימודיו האקדמיים, ומ- 1996 החל ללמוד ולתרגל את הדרך הבודהיסטית,Ilan Luttenberg עם מורים רבים במסורות התהרוואדה והמהאיאנה. ממקימי עמותות "שביל זהב" ו"אקודה" המשלבות כלים ותובנות של התרגול הבודהיסטי בעשייה חברתית לקידום תרבות של אי-אלימות, חמלה ושלום. ממתרגמי הספרים "קץ הזמן" מאת קרישנמורטי, "מה שלימד הבודהה" מאת ואלפולה ראהולה, ו"סמא סטי – הבהרת המושג תשומת לב נכונה" מאת המכובד פ.א. פאיוטו.

להמשך המאמר...

 

אסף סטי אל-בר

מנחה דהרמה

מתרגל מזה שמונה-עשרה שנים במסורת הויפאסנה והבודהיזם הטיבטי. בתוכן תקופות תרגול ארוכות בתאילנד, הודו ונפאל. משלב תרגול ויפאסנה עם דגש על פיתוח וטיפוח איכויות הלב והחמלה המעשית שמתבטאת בפעולה בעולם. מלמד פילוסופיה ובודהיזם במסגרות שונות וכותב דוקטורט שמציע תפיסה חינוכית בת-זמננו המבוססת על הדרך הבודהיסטית ועל הבודהיזם המעורב-חברתית

satinew

.

 

אביגיל גרץ

מנחת דהרמה

מתרגלת מדיטציה ואת דרך הדהרמה מ 2004. Avigailבוגרת תכנית הכשרת מנחי MBSR (מיינדפולנס) מטעם אוניברסיטת בנגור באנגליה ומרכז "מודע" במרכז הבינתחומי. מחזאית, מלמדת קולנוע, טקסטים יהודיים, ומדיטציה במסגרות שונות. בעלת טור העוסק בתרגול בודהיסטי בחיי היום-יום באתר NRG- מעריב, ב 2012 התפרסם ספרה הראשון "בת של רב".

 

תגריד מוסא

מנחת דהרמה

מתרגלת מדיטציה בודהיסטית משנת 2001 במסורתו של מורה הזן טיך נהאת האן ומ- 2005 בעמותת תובנה. סיימה חמש שנות לימוד בפסיכותרפיה גופנית הוליסטית במכללת רידמן לרפואה משלימה ,מנחה קורסים למדיטציית מיינדפולנס בחברה הערבית.

 

נורית טולנאי

מנחת דהרמה

נורית טולנאי, לומדת ומתרגלת מדיטציות כ-17 שנה. Nurit Tulnai1הוכשרה ללמד מיינדפולנס MBSR מטעם אוניברסיטת בנגור אנגליה, מלמדת קורסים. מלמדת ומנחה באופן פרטני וקבוצתי את שיטת "העבודה" THE WORK (הוכשרה עם ביירון קייטי). התמודדה עם סרטן שד לפני 20 שנה. ייסדה את עמותת אחת מתשע - נשים למען נפגעות סרטן שד, וניהלה אותה 15 שנה.

 

אפרת גבאי

מנחת דהרמה

מתרגלת והולכת בדרך הדהרמה משנת 2008. תרגלה תקופות ממושכות בשתיקה, בארץ ובעולם, במסורות שונות. efrat gabbaiמלמדת קורסי מדיטציה, מיינדפולנס (MBSR) וחכמה בודהיסטית. הכרת תודה, פיתוח חמלה וחיבור ליופי ולפשטות הם חלק משמעותי ממהות הדרך עבורי.
פסיכולוגית ופסיכותרפיסטית אינטגרטיבית. מלווה יחידים וקבוצות בתהליכי התפתחות וריפוי. מלווה חולים במחלות כרוניות ומסכנות חיים.

 

גיא סעאתי

מנחה דהרמה

guy saati

מתרגל מדיטציית ויפאסנה (תובנה) הלימוד וההנחיה של גיא מתמקדים בחקירה עמוקה של תרגול המדיטציה, בתרגול תשומת לב (מיינדפולנס) כחלק מאורח חיים תומך חופש וחכמה ובהתעוררות לכוחו של הלב החופשי.
גיא שהה תקופה ממושכת בתרגול אישי במנזר בתאילנד, ותקופות תרגול במסורת נוספות. פעיל בעמותת תובנה ובדהרמה מעורבת חברתית. מתגורר בבית הסנגהה של עמותת תובנה, ולוקח חסות בהתהוות הגומלין שבין תיאום הבית לבאיו לבין תמיכת הסנגהה בקיומו.

להמשך המאמר...

 

יהל אביגור

מנחה דהרמה

מתרגל במסירות מזה שנים רבות, במסורות שונות ועם מורות ומורים שונים בארץ ובעולם. בשנים האחרונות מעמיק בטיפוח התובנה של ריקות, ועבודה עם דרכי ראייה וחוויה שמשחררות את התודעה והלב.

תלמיד של 'האקומי' - פסיכולוגיה התנסותית, התומכת בשחרור מנטלי במפגש בין-אישי. מחנך ומכשיר מורים, פעיל חברתי, וחבר בקהילה שיתופית ברחובות

yahel new
 

 

נטע לוי

מנחת דהרמה

מתרגלת ולומדת מדיטציית ויפאסנה ואת דרך הדהרמה ב-10 השנים האחרונות, ומוצאת בהם חכמה עמוקה ויופי רב. neta leviעסוקה בחיבור שבין ריפוי והתפתחות אישיים לבין ריפוי רחב של החברה והסביבה שבה אנחנו חיים. בעלת הכשרה כפסיכולוגית קלינית, תלמידה של 'האקומי' - פסיכותרפיה חווייתית מבוססת גוף, ומלווה אנשים בתהליכים של ריפוי וצמיחה. מנחה מדיטציה לאסירים בכלא וסקרנית לגבי האפשרות להביא את הדהרמה לקהילות רחבות.

 

שי דרורי

מנחה דהרמה

לומד ומתרגל בודהא דהרמה כשני עשורים.shai drori במהלך הכשרתו שהה לצורך התרגול במנזרים בודהיסטיים בתאילנד, קוריאה, ארה״ב והודו.

 

תמי ברקאי

מנחת דהרמה

מתרגלת ופעילה בתפקידים שונים בעמותת תובנה מאז 2007. במהלך השנים תרגלתי גם בהודו, וחייתי תקופה ארוכה בבית הסנגהה.  מתנדבת בפרוייקט 'מדיטציה אחד על אחד' עם מתמודדים עם סרטן.

מטפלת ברפואה-סינית ובשיאצו, כותבת, מבקשת ומוצאת בתרגול מקלט מלא יופי, חכמה ועדינותtami barkai