ויפאסנה היא שיטת מדיטציה בודהיסטית הנלמדת מזה 2,500 שנה במזרח אסיה, ואשר הגיעה למערב במאה האחרונה. ויפאסנה פירושה: 'ראיה נכונה' או 'ראיה לתוך [טבע-הדברים]'. תמצית משנתו של הבודהה (ה"דהרמה") מצביעה על חוסר-הסיפוק העמוק שבקיום, ועל הדרך לחירות. דרך זו, הכוללת את תרגול מדיטצית הויפאסנה, מאפשרת שחרור של דפוסי חשיבה והתנהגות, אשר כולאים אותנו במעגל-קסמים של תגובות ותוצאותיהן הכואבות.

 

באמצעות התבוננות רגועה וערנית בתהליכים של הגוף וההכרה ברגע ההווה, מפתח המתרגל מודעות לטבעם המשתנה, וחווה בצורה בלתי-אמצעית את "שלושת מאפייני הקיום": ארעיות, חוסר-סיפוק והעדר מהות עצמית של הדברים. ההתבוננות במציאות כפי שהיא, הנלמדת במדיטצית הויפאסנה, מאפשרת מפגש עמוק עם הטבע האמיתי של הקיום ומתוך כך מתפתחות ההבנה ,הקבלה, השלווה והחמלה בחיינו. מדיטצית הויפאסנה מעודדת פיתוח איכויות אלו, ומכוונת לחיים של שחרור והתעוררות.

 

התכנים וסדר היום
בקורס נלמד את מדיטצית הוויפאסנה כפי שהיא מתורגלת במנזרים במזרח אסיה עד היום, ובמקומות שונים במערב. התרגול כולל התבוננות בנשימה, בתחושות הגוף, בחושים ובמצבי תודעה.
סדר היום מתוכנן על מנת להפיק את מירב התועלת מן השהות בקורס:

רוב היום מוקדש לתרגול של מדיטציה בהליכה ובישיבה לסירוגין, בפרקי זמן קבועים. בכל יום ניתנות הנחיות מפורטות לגבי טכניקת המדיטציה, וניתנת 'שיחת דהרמה' על ידי המורים, אשר עוסקת בעקרונות המדיטציה והדהרמה ובנגיעתם במציאות היומיומית והאישית של חיינו. במהלך הקורס מתקיימות שיחות קבוצתיות עם המורים, בהן ניתנת הזדמנות לשתף ולחקור את התנסויותינו. כמו כן ניתנת אפשרות למפגשים אישיים עם המורים.

 

ריטריט מדיטציה ובריאות נפשית

תרגול המדיטציה אינו טיפולי בראש ובראשונה: הוא בעיקר תרגול טרנספורמטיבי, למרות שייתכן שיהיה לתרגול תוצאות תרפויטיות לאורך הדרך.  לפיכך, להיכנס לריטריט ולקורסים עם ציפייה שהם ירפאו מצבים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים יהיה לא נבון.

 זאת ועוד, השתיקה, האינטנסיביות והמודעות המוגברת של תרגול המדיטציה, במיוחד בתוך מבנה של ריטריט, יכולה לעיתים להעצים פגיעות פסיכולוגית. מהסיבה הזו, חשוב שאלו עם אבחנה פסיכיאטרית עכשווית או עם היסטוריה פסיכיאטרית יהיו זהירים לפני שהם נרשמים לריטריט.

 קודם כל, אם המצב הפסיכיאטרי או הפסיכולוגי חמור או נוכח, אזי באופן כללי ריטריט אינו רעיון טוב. ריטריט יכול להיות אפשרי אם הפגיעות הפסיכולוגית או הפסיכיאטרית היא מינורית, אם היא בעיקר בעבר או ברמה זניחה.במקרים כאלה, זה הכרחי שהנרשם יספק פרטים מלאים בהצהרת הבריאות שבטופס ההרשמה, ואם הנרשם במהלך טיפול אצל פסיכולוג או פסיכיאטר, הם יהיו מיודעים ויסכימו על כך.

אם יש ספק במידה וריטריט מתאים לך, הכרחי שתדבר עם אחד המורים בטלפון לפני הרישום.

 

מסגרת הקורס
שמירה על המרחב השקט של הקורס היא הכרחית להפקת פירות מהתרגול, ועל כן, במהלך הקורס מתבקשים התלמידים לשמור על כמה כללים. שמירה על כללים אלו תומכת בלימוד מדיטציית הויפאסנה ומסייעת לתלמיד להעמיק אל תוך התובנות המתגלות לו במהלך הקורס. שימו לב- ההשתתפות בקורס מותנית בנוכחות מלאה מתחילתו ועד סופו. לא תותר השתתפות חלקית בקורסים. אם ידוע לכם שלא תוכלו לעמוד בתנאי זה, אנא בטלו את השתתפותכם בקורס. אתם מוזמנים להתעדכן ברשימת הקורסים המוצעת, על מנת למצוא מועד מתאים שבו תוכלו להשתתף.

* שמירה על חמישה כללים אתיים בסיסיים: המנעות מהרג כל יצור חי, המנעות מגניבה, המנעות ממגע מיני לא הולם (ובקורס- המנעות מכל פעילות מינית), המנעות מדיבור שקרי והמנעות משימוש בחומרים משכרים כלשהם (סמים או אלכוהול).

* שמירה על שתיקה: הקורס מתנהל בשתיקה מלאה, למעט דיונים קבוצתיים בזמנים המיועדים לכך.
בנוסף, התלמידים מתבקשים שלא לקרוא, לכתוב, או לקיים כל פעילות מסיחת דעת אחרת, בכדי לשמור על השקט הפנימי והחיצוני אשר תומך בתרגול, עבורם ועבור האחרים.
נסיונם של מתרגלים רבים מצביע על השתיקה כעל כלי עזר תומך ורב-ערך המסייע לתלמיד לתרגל במרחב שקט ולהפיק מן הנלמד בצורה הטובה ביותר.


* הקורס הוא ללא טלפונים ניידים, התלמידים יתבקשו להפקיד את הטלפונים הניידים בתחילת הקורס(ניתן להביא שעון).  
במקרים דחופים, יעשה הקשר דרכנו - ניתן להשאיר את מספר הטלפון של "תובנה" (054-5695934) כמספר חירום. ההודעות נבדקות פעמיים ביום.

* המשתתפים בקורס מתבקשים להימנע מעישון, המהווה אף הוא מסיח דעת למעשן והפרעה לאחרים. 

* התלמידים מתבקשים להישאר בקורס עד סיומו. אם ידוע לכם מראש כי לא תוכלו להישאר עד לסיום הקורס, אנא הודיעו לנו מראש.

**הערה: גיל המשתתפים המינימאלי ברוב הקורסים הוא 20 שנה. 

 

מימון הקורס
עמותת תובנה היא ארגון התנדבותי ללא מטרות רווח אשר מארגן קורסי ויפאסנה ופעילויות נלוות וממומן אך ורק על ידי תרומותיהם של המשתתפים בקורסים. אף גוף מסחרי או כל גוף אחר אינו עומד מאחורי "תובנה".

העמותה פועלת על פי עקרון הדאנא. אין גביית כסף עבור הקורסים. ברוח המסורת הבודהיסטית, פועלים המורים והצוות בהתנדבות, ואינם מקבלים כל שכר. עם סיום הקורס תינתן אפשרות להעניק תרומה לעמותה ולמורים (התרומות ניתנות בנפרד). מורים רבים המלמדים בקורסים של 'תובנה' מקדישים את חייהם להפצת הדהרמה ואין להם כל מקור הכנסה אחר. התרומות מאפשרות למורים להמשיך וללמד, ולאנשים נוספים להתנסות ולהפיק מפירות התרגול.

יש מספר מצומצם של קורסים בשנה שבשל היות יקרים יחסית אנו מבקשים מקדמה או תשלום מלא על עלות הקורס מראש. התשלום הוא תמיד רק על ההוצאות הבסיסיות (שכירות המקום ומזון) ולא על ההוראה.
גם בקורסים אלו העקרון הבסיסי נשמר - אנו לא רוצים שמישהו לא יגיע לקורס בשל העובדה שאין לו אמצעים. במקרה של קושי אנא פנו לרושם.

עוד על עלויות קורסים ראו כאן

 

על המורים והקורסים
עמותת תובנה מזמינה קשת רחבה של מורים מנוסים, מהארץ ומחו"ל, ללמד בקורסים המאורגנים על ידה. אופני הלימוד והדגשים משתנים ממורה למורה וכולם מתבססים על ניסיון רב שנים של תרגול והוראה.
מגוון המורים מאפשר למתרגלים להתנסות ולהפיק תועלת מאופנים שונים של הלימוד והתרגול במסורת זו ותורם להעמקת והרחבת התרגול.
בהתאם, הסגנון ואופי הלימוד משתנה מקורס לקורס, כשישנם קורסים המתאימים יותר למתחילים, וכאלה המתאימים יותר לתלמידים ותיקים. מומלץ לברר עם הרושם/רושמת לקורס לגבי אופי הקורס והתאמתו לכם.

 

הרשמה לקורסים

כחודשיים לפני תחילת כל קורס יופיע קישור לטופס הרשמה בדף הקורס.

תובנה מארגנת את רוב הריטריטים על בסיס של דאנה, ומתנהלת על בסיס של אמון הדדי. אנו סומכים על כך שמי שנרשם לרטריט יגיע בפועל כדי שהריטריט יתקיים.

אנשים שנרשמים לריטריט ומאשרים את הגעתם, אך לא מגיעים בפועל ולא מודיעים על כך מספיק זמן מראש, מחבלים למעשה בהתנהלות הריטריט ופוגעים באמון הזה.

לכן אנו מבקשים ממי שנרשם לרטריט ולא יכול להגיע לבטל את הרשמתו שבוע לפני מועד התחלת הרטריט או שלושה ימים לפני מועד תחילתו של סוף שבוע.

אנחנו בתובנה מזמינים את האוכל והחדרים לפי מספר האנשים שנרשמו ואישרו. ברגע שמישהו שנרשם ומאשר את הגעתו אך לא מגיע לריטריט ולא מודיע, זה מונע מאנשים אחרים שנרשמו מלהשתתף בריטריט וכמובן גורם לנו הוצאות נוספות מיותרות.

במידה והתנהלות זאת מתרחשת פעמיים במשך שלוש שנים נשקול את האפשרות למנוע מאותו אדם להשתתף בקורסים במשך שנה.

 

השתתפות של שומרי מצוות בקורסים

אין שום סתירה בין תרגול מודעות לבין שמירת אורח חיים דתי.

בתיאום עם המורים, ניתן להניח תפילין ולהתפלל תוך כדי שמירה על השקט ועל שאר הכללים התומכים בתרגול.

המטבח כשר חלבי. לא למהדרין וללא השגחה, אבל בכלי המטבח לעולם לא נעשה שימוש במאכלים בשריים או בדגים. הצלחות והסכו"ם הגיעו מבתים שונים, לכן מי שמקפיד מוזמן להביא צלחת וסכו"ם אישיים או להשתמש בכלים העשויים מזכוכית שישנם.

בשבתות ישנה אפשרות להניח פלטת שבת ובה אוכל שייוחד לציבור הדתי. יש יין תירוש לקידוש וחלות לעשות המוציא.

במידה שהקורס מסתיים בטרם צאת השבת, שומרי השבת מוזמנים להישאר.

 

ארוחות וצרכים מיוחדים

האוכל בקורסים של תובנה הוא טבעוני  (מלבד חלב לקפה/ תה) בריא וכשר (ללא השגחת הרבנות).בשבת יהיה אוכל שבושל לפני כניסת השבת ושתיה חמה. אנא הודיעו מראש במידה ואתם שומרים שבת.

נוכל להיענות לצרכי תזונה מיוחדים על בסיס רפואי רק על לאחר בקשה מראש.

 

נגישות

רוב הרטריטים נגישים לאנשים בכסאות גלגלים אם אתם עם כסא גלגלים ונרשמים לקורס אנא ידעו אותנו כדי שנוכל להיערך בהתאם ולוודא שהרטריט נגיש.

 

מילות סיום
תרגול הוויפאסנה, שהשלכותיו רחבות ועמוקות, מציע כלים להתמודדות עם נפתולי החיים על בסיס ההנחה שכבני-אדם אנו חולקים התנסויות ובעיות דומות, שנובעות ממקורות זהים. המדיטציה אינה מהווה טקס דתי ואינה קשורה להמרת דת בשום צורה שהיא.

 


מי יתן ונפיק את מירב התועלת מן התרגול בקורס זה.
מי יתן וכל יצור חי יהיה משוחרר מכאב ומסבל.
מי יתן וכל יצור חי יחיה חיים חופשיים, מאושרים ואמיתיים.