סוגי הפעילויות בתובנה:

ריטריטים (קורסים ארוכים)

ויפאסנה היא שיטת מדיטציה בודהיסטית הנלמדת מזה 2,500 שנה במזרח אסיה, ואשר הגיעה למערב במאה האחרונה. ויפאסנה פירושה: 'ראיה נכונה' או 'ראיה לתוך [טבע-הדברים]'. תמצית משנתו של הבודהה (ה"דהרמה") מצביעה על חוסר-הסיפוק העמוק שבקיום, ועל הדרך לחירות. דרך זו, הכוללת את תרגול מדיטצית הויפאסנה, מאפשרת שחרור של דפוסי חשיבה והתנהגות, אשר כולאים אותנו במעגל-קסמים של תגובות ותוצאותיהן הכואבות.

להמשך המאמר...

 

קורס מבוא למדיטציית תובנה - מיינדפולנס

הקורס מתקיים במתכונת של 6-8 מפגשים שבועיים בני שעתיים בהם ירכשו המשתתפים בהדרגה
את המיומנויות הנדרשות לתרגול תשומת לב וקשב בסיסי.
הקורס יכלול תרגול, למידה ושיחה. עיקר תשומת הלב בקורס ניתנת לבנייה הדרגתית של תרגול אישי, במפגשים ניתנת התייחסות לתרגול בבית תוך מתן תמיכה וליווי ליצירת הרגלי תרגול יומי.

להמשך המאמר...

 

קבוצות ישיבה

קבוצות הישיבה מתקיימות אחת לשבוע, ביום ובשעה קבועים, במקומות שונים ברחבי הארץ.
ישנם קבוצות ישיבה המונחות על ידי מורי ומנחי העמותה, וחלק הן קבוצות עצמאיות אותן מארחים מתרגלים ותיקים.
בקבוצות אלו יושבים יחד למדיטציה, ואחריה, לפי החלטת הקבוצה לומדים טקסט, שומעים שיחת דהרמה, או משוחחים על הדהרמה בראי היומיום וחולקים התנסויות, שאלות ותשובות.

התרגול והלימוד בקבוצה נעשים ברוח הלימוד הרווח בפעילויות תובנה: דרך הדהרמה כפי שהיא מגיעה מזרם הבודהיזם התרוואדי (דרום-מזרח אסיה). 

להמשך המאמר...

 

הנעת גלגל הדהרמה- קורס מבוא לממשיכים

קורס עירוני בן כ 8 מפגשים שנועד ומתאים בעיקר למתרגלים ומתרגלות שהחלו לתרגל אבל נמצאים יחסית בתחילת הדרך. הקורס מציע מסגרת לביסוס וחיזוק התרגול המדיטטיבי יחד עם היכרות עם הרעיונות והתפיסות שעומדים בבסיס תרגול ויפאסנה. הקורס עוסק בדרך האמצע ו 4 אמיתות הנאצלות, שלושת האימונים: חוכמה (פאניה), אתיקה (סילה), מדיטציה (סמאדהי), חוק הגורם והתוצאה (חוק הקרמה), טיפוח איכויות הלב (ברהמה ויהאראס), וטיפוח התרגול ביום-יום.

 

שבת תרגול

שבת תרגול מתקיימת אחת לכמה שבועות ומאפשרת להקדיש יום שלם לתרגול ולימוד מדיטציה ונושאים הקשורים לתרגול.

על פי רוב ימי התרגול פתוחים לחדשים ולתיקים כאחד. זוהי הזדמנות לתרגול רצוף של כמה שעות במתכונת עירונית ללא לינה.

 

"חכמה וחמלה" – קורס המשך ל"דהרמה בחיי היומיום"

קורס עירוני בן כ 15 מפגשים המיועד למסיימי דהרמה בחיי היומיום חוכמה וחמלה הן כשתי כנפיה של תנועת החופש של הלב. החוכמה מלמדת אותנו שאנחנו אף אחד ושום דבר. החמלה מראה לנו שאנחנו כל אחד, והכול. חמלה מאפשרת לנו לפגוש קשיים וסבל לסוגיו מבלי לאטום את הלב או להיות מופעלים על ידי כוחנות, פחד ושנאה. חוכמה מאפשרת לנו להבין לעומק את תנאי החיים, לשחרר היאחזויות והזדהויות, להרפות ממה שאינו תומך באושר. איכויות אלו תומכות זו בזו ושזורות זו בזו, והן שני היבטיו של לב-תודעה פתוח וחפשי. בקורס נלמד, נתרגל ונחקור כיצד לטפח ולפתח בתוכנו את איכויות החוכמה והחמלה, כך שחיי היומיום שלנו יהיו המצע, שדה-ההתנסות, התרגול והביטוי לדרך ולפירותיה.

 

ערב מבוא

מפגש הכרות עם מדיטציית ויפאסנה (תובנה). הערב מתקיים מעת לעת וכולל התנסות קצרה במדיטציה, שיחה וזמן לשאלות ותשובות. זהו ערב הפתוח לכל אדם ונועד לכל מי שמתעניין במדיטציה ומעוניין לדעת קצת יותר.

צפו בצילום ערב מבוא בהנחיית יונתן דומיניץ (כ 50 דקות)

להמשך המאמר...

 

קורסים און-ליין

לאחרונה התחלנו לקיים בתובנה קורסים און ליין.

קורסים אינטרנטיים אלו משלבים שיחות דהרמה מוקלטות, מדיטציות ומפגשים קבוצתיים אונליין עם המורים.

 

לפרטים נוספים:

http://www.tovana.org.il/online/

 

סמינר דהרמה (לשעבר תוכנית ה DFP)

תוכנית שכוללת שני סמינרים בשנה הכוללים חקירה ולימוד מעמיקים של הדהרמה.

ניתן גם להשתתף בסמינר אחד בלבד. 

 

רבים מאיתנו נפגשים עם הדהרמה, הלימוד ותרגול הרוחני הבודהיסטי, דרך השתתפות בקורסי מדיטציית ויפאסנה וקריאת ספרי דהרמה, ולאחר מכן שואלים: "מה הלאה?".

הצעדים הבאים בדרך מובילים לצלילה אל תוך האוקיינוס הרחב של הידע הבודהיסטי, לרכישת הבנה הולכת ומעמיקה של תהליך הטרנספורמציה וההתעוררות, לבהירות גוברת ביחס לחוויות אישיות, להכרות עם השפה, השקפת העולם והמקורות של הדהרמה, ולגילוי השמחה העמוקה בשהייה עם אנשים בעלי עניין דומה לשלנו. משחר ימיו, המסע הרוחני הבודהיסטי כלל קבוצות של מתרגלים החוקרים ביחד את האמת המוחלטת, ומסייעים זה לזו לפתח את מלוא פוטנציאל החוכמה שלהם.

להמשך המאמר...

 

קורס דהרמה בחיי היומיום

לחיות את הדהרמה בחיי היומיום - קורס סמיסטריאלי להעמקה ושילוב של תרגול הדהרמה בחיי היום-יום

 מתוך הקשבה לצרכי הקהילה נולד הרעיון לקיים קורס מעמיק ומתמשך של למידה, התנסות וחוויה משותפת, שמטרתו העמקה של התרגול לתוך חיי היומיום.

 בקורס הזה נלמד ונחקור ביחד איך לחיות חיים רוחניים חדורי משמעות וערות. נבדוק כיצד ניתן להביא יותר איכויות של דהרמה לחיינו כך שעבודתנו, היחסים שאנו יוצרים ותחביבנו יהפכו למרחב לתרגול ולהפנמה של הדהרמה.

נעשה זאת על ידי בחינת סוגי האיכויות המתפתחות בדרך התרגול, באמצעותן אנחנו יכולים לראות אחרת כל  התרחשות ורגע של חיי היומיום שלנו.

להמשך המאמר...

 

קורס משפחות

על מנת לאפשר את התרגול גם לבעלי משפחה יזמנו את קורס המשפחות המתקיים אחת לשנה. בקורס זה ישנה הזדמנות נדירה לכל המשפחה לתרגל יחד ולהפגש עם משפחות מתרגלות נוספות.
על מנת לאפשר להורים להתפנות לתרגול מתקיימות פעילויות לילדים ברוח "שפת הקשב", תכנית ללימוד תשומת לב וקשב לילדים המתקיימת במסגרות החינוך. כמו- כן ישנן פעילויות משפחתיות המעודדות את הבאת תשומת הלב, הקשב ופתיחות הלב אל חיי המשפחה. שיחות הדהרמה בקורס מותאמות גם הן כמובן להתמודדיות השונות העולות בהיותינו הורים ובני משפחה ולאפשרויותיה של הדהרמה לתרום בחיי המשפחה.

להמשך המאמר...

 

מפגשי סנגהה

אחת לכמה זמן מתקיימים מפגשי סנגהה (קהילה).

מפגשים אילו יכולים להיות מפגשים בני יום או סופי שבוע ועיקרם הוא המפגש עם הקהילה, התרגול המשותף וההפריה ההדדית. במפגשים אנחנו משתפים, לומדים יחד וחולקים את הבנתנו את הדהרמה זה עם זו. ישנו תמיד מקום לרעיונות ויוזמות מטעם חברים בסנגה. בהצעות ורעיונות ניתן לפנות ל:
כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת

 

 

 
 

רטריט אישי בעין דור

לעיתים באפשרותינו להציע למתרגלים ותיקים להגיע לריטריט אישי בחדר נפרד בזמן שמתקיימים ריטריטים של תובנה בעין דור.


לריטריט אישי יכולים להגיע מי שישבו לפחות ב4 רטריטים של שבוע בתובנה ובעלי ניסיון בתרגול של לפחות שנתיים.

להמשך המאמר...