סופ״ש בנושא חכמת ההזדקנות בהנחיית סטיבן פולדר ובסיוען של כרמל שלו ורחל שקדי בתנאי לינה משופרים ביחיעם

02/11/2017 עד 04/11/2017
קטגוריית האירוע: 
המורה: 
סטיבן פולדר
מיקום:
נגישות:
נגישות טובה
שעת התחלה: חמישי 14:00
שעת סיום: שבת 18:00

סוף שבוע בנושא חכמת ההזדקנות

בהנחיית: סטיבן פולדר

בסיוען של כרמל שלו ורחל שקדי

לעיתים קרובות הזדקנות נחווית כזמן של אובדן, התמודדות ומאבק. כוחותינו נחלשים, ואנו עלולים לדאוג לבריאות, ולתהות מה תפקידנו בעולם. יחד עם זאת חוויית ההזדקנות יכולה להיות אחרת. אפשר להגיע לזקנה בדילוג, ולא בזחילה, מלאים בטעם החיים.אפשר ליהנות מהזקנה, ולחיות בקלילות, חופשיים משאיפות וציפיות.

אנחנו יכולים גם להרשות לעצמנו להיות שבעי רצון מניסיון החיים שלנו, להרגיש נחת מהחכמה שרכשנו, ולחלוק בנדיבות את המתנות האלה עם אחרים..לשם כך צריך להיות שינוי ביחס שלנו אל הדברים, לשחרר הרגלי תודעה ולפנות מקום לאיכויות אחרות כמו שמחה, חמלה וטוב לב.

בסוף השבוע הזה נעבוד יחד על טיפוח אותן איכויות של תודעה ולב שיכולות ליצור ולקיים הזדקנות מאושרת. נשמע שיעורים מהחכמה שלימד הבודהה עבור הזמן הזה בחיים. נחקור את חוויית ההזדקנות בקבוצות שיח מונחות. נהרהר בדברים בישיבה ובהליכה שקטה. נביא קשב לגוף-נפש, נתרגל מדיטציה, ונלמד כלים של תשומת לב. הקורס יתנהל בשתיקה.

מוזמנים בני כל הגילאים שפוגשים את ההזדקנות בעצמם או ביקיריהם, מתרגלים מכל המסורות והקהילות כמו גם מתחילים ללא ניסיון.
מהי חכמת ההזדקנות? החכמה היא לשחרר את הידוע, ללכת אל הבלתי נודע, ולהיענות לכל מה שהחיים מזמנים. כל לידה סופה מוות, והחיים בהזדקנות הם הכנה לקראת פרישתנו הוודאית מן העולם. עדיין, כל רגע הוא לידה של מה שטרם היה. אפשר לפתוח את הלב, להיות השראה לסובבים אותנו, ולטפח חכמה של הזדקנות.

על המנחים:
ד"ר סטיבן פולדר – המייסד והמורה הישראלי הבכיר של עמותת תובנה. מתרגל מדיטציית ויפאסנה משנת 1975. סטיבן הוא מדען שהקדישאת חייו לבחינה של רוחניות וריפוי פנימיים וחיצוניים: התמחותו היא בתחום צמחי המרפא, פרסם 12 ספרים אקדמיים ומנחה קורסים של מדיטציה ודהרמה ברחבי הארץ. סטיבן דוגל בשימוש בדהרמה לקידום שלווה בחברה. סטיבן ממייסדי ומחברי ההנהלה של "שביל זהב", עמותה לקידום אי אלימות, חמלה ושלום בחברה. כמו כן, הוא חבר בהנהלה של אזרחים למען הסביבה.

רחל שקדי - מייסדת של חכמת ההזדקנות, מלווה ומתלווה לאנשים בדרך הנוכחות בארץ ובעולם, מתרגלת מדיטציה, /חקירה עצמית ואי שניות ע"פ רוחו של רמנה מהרישי. חיה מזה שנים בהודו.

ד"ר כרמל שלו - ממייסדות חכמת ההזדקנות. הולכת בדרך של בודהיזם חילוני למעלה מ-20 שנה דרך תרגול, אורח חיים, לימוד, וחקירה מעוגנת בגוף. במקצועה משפטנית של בריאות וזכויות אדם שהתמחתה בביו-אתיקה של לידה ומוות ופרסמה ספרים ועשרות מאמרים אקדמיים בנושאים אלה. תרגמה עם ערן הרפז את "בודהיזם ללא אמונות" מאת סטיבן בצ'לור (הוצאת כנרת, זמורה-ביתן 2015). חברת מערכת כתב העת "בודהיזם בישראל". בוגרת תכנית המתרגלים המחויבים של בודהי קולג'. ומורה מוסמכת לשנג ז'ן גונג – לטיפוח איכויות הלב.

 

Aging is too often a time of loss, coping and struggle. Our powers weaken and we can find ourselves occupied with health issues, and unsure of our role in the world. But it can be entirely different. We can arrive in old age skipping not crawling: full of the spice of life.

We can enjoy this time as a time to live lightly, free from ambitions and expectations. We can allow ourselves to feel contented with our life experience and the wisdom that we have accumulated, and to share these gifts generously with others. This shift needs an attitude of letting go of habits of the mind so as to make room for qualities such as cheerfulness, compassion and kindness.

In this weekend we will work together on developing those qualities of mind and heart that can create and also sustain a joyful ageing. We will hear Buddhist teachings for this time of life and investigate the experience of aging in guided discussion groups. We will contemplate what we learn in silent sitting and walking. We will listen to the mind-body, practice meditation and learn tools of mindfulness. Mostly, the course will take place in silence. 

 לשאלות נופסות, נא לפנות אל wisdomofaging@gmail.com

  • ניתן יהיה ללון בחדר יחיד, זוגי או בשלישיה.
  • הגעה ליחיעם בשעה 14:00-16:00 לצורך רישום והתארגנות.
  • הקורס יסתיים ביום שבת בשעה 18:00.

מחירים:

אדם בחדר יחיד - 962 ש"ח
אדם בחדר לשניים 562 ש"ח (יש להירשם יחד עם אדם נוסף שהוא לא בן/בת זוג)
אדם בחדר לשלושה 429 ש"ח
אדם בחדר לארבעה 362 ש"ח

 

  1. במקרה של ביטול ייגבו דמי רישום בסך 100 ש"ח.
  2. בעת ההרשמה יש לתת פרטי כרטיס אשראי לביטחון.
  3. בעת ההגעה לקורס ניתן לשלם ליחיעם באשראי/ במזומן בלבד.

* קורסי תובנה מוצעים בד"כ מנדיבות מלאה. לקריאה נוספת על דאנא לחץ כאן. בקורס זה היות ואפשרויות הלינה שונות, מתבצע תשלום מראש במחיר קבוע עבור החדרים והמזון. המחירים לעיל אינם כוללים כל תשלום על הוראה או ארגון הקורס מצד עמותת תובנה.

בסוף הקורס תינתן האפשרות לתרום למורים ולעמותת תובנה באמצעות צ'ק או מזומן בלבד.

ההרשמה לקורס תתבצע בשני שלבים: (נא הקפידו על כך)

1. מלאו את טופס הרישום: טופס הרשמה / Registration Form
2. פנו אל בית האירוח של קיבוץ יחיעם לצורך שיבוץ בחדרים ותשלום

בטלפון 04-9856058 או דוא"ל teva@rimoney-hagalil.com

התנדבות בקורס

עמותת תובנה מתבססת ומתנהלת ברובה על עבודת מתנדבים. במהלך השנה מתנדבים בקורסים השונים בעין דור כ-200 מתרגלים, וזאת בנוסף לכ-50 פעילים בתפקידים קבועים. לשם קיום הקורסים והצלחתם יש צורך בהרבה ידיים עוזרות כאנשי צוות מטבח ובתפקידי ניהול הקורסים והמטבח.
הנך מוזמן/ת לחוייה המיוחדת והמעשירה של "ריטריט שירות": הזדמנות לשלב תרגול מדיטציה תוך כדי עשייה, נתינה ועבודה כסנגהה: תרגול מעשיר המהווה גשר אל היושבים על הכרית בריטריט ולתרגול ביום-יום. צוות המטבח ומנהלי הריטריט מתרגלים ריטריט שרות לצד ובחפיפה לכלל מתרגלי הקורס.
הנכם מוזמנים להתנדב ולתרגל תוך כדי עשייה.
 

מהי משמעות המילה דאנה ?

מאז זמנו של הבודהה, המסורת באסיה התומכת בדהרמה (הדרך הרוחנית) היא כזו של נדיבות הדדית. הקהילה המקומית מראה את הערכתה והכבוד שהיא רוחשת לתרגול הרוחני על ידי כך שהיא תומכת במנזרים ובצרכים הבסיסיים של אוכל, ביגוד, מקלט ותרופות. בתמורה, נתמכת הקהילה על ידי הקורסים, הלימוד וההדרכה אשר מוצעים על ידי הנזירים והנזירות. במשך 2,500 שנה סיפק ביטוי חי זה של שיתוף פעולה וקיום הדדי תמיכה רוחנית, הן לקהילה הרוחנית והן לקהילה החילונית.
 

אודות המורים והמנחים בפעילות זו

ד"ר סטיבן פולדר הוא ממובילי התרגול הבודהיסטי בישראל, המייסד והמורה הבכיר של "עמותת תובנה".מעורבותו במדיטציית מיינדפולנס ומדיטציית ויפאסנה החלה בשנת 1975, מאז בילה שנים רבות בהודו וקיבל הדרכתם של מורים שונים מבורמה, הודו והמערב. סטיבן מלמד מזה כ20 שנים, עיקרן בישראל וחלקן בחו"ל, ריטריטים, קורסים ושיעורים שנתיים, ברובם למתרגלים ותיקים, ועסק גם בהכשרת מורים בישראל. סטיבן דוגל בשימוש בדהרמה לקידום השלום בחברה.  סטיבן למד באוניברסיטת אוקספורד ובלונדון, בעל תואר דוקטור לביולוגיה מולקולרית, ופרסם ארבעה-עשר ספרים אקדמיים ופופולאריים בנושא של ריפוי פנימי וחיצוני. כיום הוא מתגורר בכליל, כפר אקולוגי...
Dr. Stephen Fulder was born in London in 1946 and educated at Oxford and the National Institute of Medical Research, where he was awarded his Ph.D in molecular biology. He was a lecturer at London University. He is the founder and senior teacher of Tovana (the Israel Insight Society). He has been involved in Vipassana/ Mindfulness meditation and dharma practice since 1975, has spent years in India and has been guided by a variety of teachers from Burma, India and the West. Stephen has been teaching for 20 years, mostly in Israel but also abroad, and he teaches a large number of retreats,...